استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

روش های زیادی برای استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون موجود است که با استفاده از آن ها می توانید فضای خود را زیبا تر کنید. آشنایی با تاثیر رنگ ها و استفاده از آن ها به صحیح ترین حالت ممکن یکی از اصلی ترین نکات در دکوراسیون داخلی است.

در علم روانشناسی ثابت شده که رنگ بندی دیزاین منزل تاثیر کاملا مستقیمی بر خلق و خوی افراد دارد. به عبارتی طراحی خانه بر اساس روانشناسی رنگ های می تواند اهرمی کمک کننده برای داشتن لحظات شاد و آرام باشد.

استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

از طرفی ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل امروزه به نوعی مد و کار همه پسند تبدیل شده است. هر چقدر که این کار برای طراح ها و دیزاینر ها جذاب و راحت باشد، برای دیگران کاری بسیار استرس زا خواهد بود. زیرا باید از خاصیت و نوع ترکیب رنگ ها مطلع بود.

انتخاب اصولی رنگ ها زیبایی و هارمونی بیشتری به دکوراسیون می بخشد.

شناخت رنگ ها :

شاید جالب باشد بدانید رنگ ها ذاتا دارای دمای خاصی هستند. این دما آن ها را به دو دسته سرد و گرم تقسیم می کند. رنگ های گرم شامل قرمز، نارنجی، زرد و هم خانواده آن ها می شود.

اما رنگ های سرد شامل سفید، آبی، سبز، طوسی و انواع خانواده آن ها می شود.

ترکیب رنگ ها :

ترکیب رنگ های اصلی گرم و سرد با همدیگر رنگ جدیدی از انواع خانواده دیگر رنگ ها می سازد که به آن رنگ ترکیب شده گفته می شود.

مشخصات هر رنگ :

هر رنگی که شما می بینید دارای سه مشخصه می باشد. مثلا هر رنگی دارای خلوص خاصی می باشد که به میزان شدت رنگ از نظر ترکیب با رنگ خاکستری گفته می شود. بسته به میزان رنگ خاکستری که اضافه می شود میزان خلوص رنگ تغییر می کند.

استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

همچنین درجه تیره و روشی به میزان ترکیب آن رنگ با سفید یا سیاه گفته می شود. سفید دارای بیشترین ارزش رنگی است که باعث روشنی شده. همین طور سیاه دارای کم ترین ارزش رنگی است که باعث تیره شدن رنگ می شود.

رنگ های سرد در دکوراسیون :

رنگ های سبز، آبی، طوسی، سفید و دیگر رنگ های سرد باعث می شوند ضربان قلب کم تر شود. همچنین دمای بدن را پایین آورده و احساس آرامش می بخشند.

استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

رنگ های گرم در دکوراسیون :

استفاده از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی باعث افزایش آدرنالین خون می شود. در نتیجه موجب بالا رفتن فشار خون و تنفس شده که منجر به احساس گرما می شود.

استفاده از رنگ های متنوع در دکوراسیون

رنگ های چاشنی یا برجسته :

رنگ های چاشنی یا برجسته همان رنگ هایی هستند که به مقدار کم در دکوراسیون اضافه می شوند تا خانه شما را زیبا تر جلوه دهند. این رنگ ها معمولا به صورت یک اکسسوری، کوسن، پرده یا رو میزی در خانه قرار می گیرد.

ترکیب رنگ های متناسب یکی از عواملی است که به زیبایی منزل شما می افزاید. از طرفی دیوارهای سفید رنگ، پارکت و یا سرامیک های روشن باعث می شوند زمینه ای شفاف و تمیز برای به نمایش گذاشتن رنگ های برجسته ایجاد شود.

ترکیب رنگ های برجسته و خنثی با همدیگر :

رنگ های خنثی رنگ هایی کم رنگ، بدون انرژی و با آرامش زیاد هستند. به همین دلیل نیاز است این رنگ ها با رنگ هایی پر انرژی و شاد ترکیب شوند تا دکوراسیونی جذاب ایجاد کنند.

وقتی فضای منزل شما با المان های خنثی مانند دیوارها، پرده ها، فرش و مبلمان پر شده باشد استفاده از آیتم های کوچک با رنگ های برجسته و شاخص جلوه ای خاص به دکوراسیون شما می بخشد.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

نظرات بسته شده است.