تمیز کردن لکه های سمج

تمیز کردن لکه های سمج

در مقاله قبلی به موضوع تمیز کردن مبلمان پرداختیم. همچنین از نحوه کلی تمیز کردن و گردگیری مبل ها صحبت کردیم. اما در این مقاله به بحث تمیز کردن لکه های سمج ، لکه هایی که به راحتی از بین نمی روند خواهیم پرداخت.

حتما برای شما نیز پیش آمده است لکه ای روی مبل ایجاد شود اما به راحتی پاک نشود. شاید حتی همین الان هم لکه ای روی مبل خود داشته باشید که از تمیز شدن آن نا امید گشته اید.

برچسب های راهنما

قبل از هر چیزی باید به برچسب های راهنما توجه کنید. به عبارتی باید طبق این برچسب ها مبل خود را تمیز کنید. در غیر این صورت آسیبی جدی به پارچه یا چوب آن وارد خواهد شد.

این نوشته ها کمک می کنند تا مناسب ترین روش تمیز کردن و یا شستشوی مبلمان خود را بدانید.

W: به معنای این است که با استفاده از فقط آب باید شستشو داده شود.

S: به معنای این است که با استفاده از حلال باید شستشو داده شود. حلال ها تمیز کننده هایی هستند که بدون نیاز به آب و همان طور خشک قابل استفاده هستند.

WS: به این معنا است که به دو صورت همراه با آب و یا بدون نیاز به آب می توان استفاده شود.

O: این برچسب به این معنی است که در مبل از مواد ارگانیک استفاده شده است. بنا بر این فقط باید با آب سرد شستشو داده شود.

X: این برچسب به معنای تمیز کننده حرفه ای است. یعنی برای تمیز کردن آن نیاز به تمیز کننده ای حرفه ای و مخصوص دارید.

حال به بررسی ترکیباتی می پردازیم که قابلیت پاک کردن لکه های سخت و سمج را دارند.

زمان تمیز کردن

حتما به خاطر بسپارید که بهترین زمان برای پاک کردن لکه های همان زمانی است که لکه ایجاد می شود. سرعت عمل شما بسیار مهم است.

تمیز کردن لکه های سمج

تا قبل از این که مواد وارد بافت های پارچه و در آن ماندگار شود باید بتوانید لکه را پاک کنید. اما توجه داشته باشید که از مالش و پخش کردن لکه باید خودداری کرد.

استفاده از اسفنج

اگر لکه ای روی مبل ایجاد شود بهتر است جهت جلوگیری از پخش شدن با استفاده از اسفنجی نرم آن را پاک کرد. باید اسفنج را آغشته به محلول شوینده کرد و به آرامی روی لکه کشید تا تمیز شود.

ساخت محلول شوینده

برای درست کردن ساده ترین محلول شوینده باید مقداری مایع ظرف شویی را با کمی آب، سرکه سفید و چند اپسیلون جوش شیرین مخلوط کنید.

تمیز کردن لکه های سمج

حال این محلول را درون ظروف اسپری ای بریزید تا بتوانید محلول را روی مبل اسپری کنید.

البته هرگز فراموش نکنید که بهتر است اول از همه این محلول را روی قسمتی از مبل که در دید نیست امتحان کنید. بعد اگر احساس کردید تغییر رنگی اتفاق نیافتاد حال می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

جلوگیری از ترک خوردن و خش در مبلمان چرم

اول از هر چیزی باید گفت مبلمان چرم را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید که در آن صورت سریعا ترک می خورند. همچنین آن ها را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید.

بهتر است پرده های خانه را کشیده تا نور مستقیمی به آن ها نخورد. و برای جلوگیری از ترک خورد بهتر است از انواع روغن های مخصوص مبلمان چرم استفاده کنید.

تمیز کردن لکه های سمج

همچنین دو واحد روغن بزرک را با یک واحد سرکه مخلوط کنید. سپس با پارچه ای روی کل چرم های مبل بمالید. این کار علاوه بر بسیار تمیز کردن آن باعث جلوگیری از ترک و فرسایش خواهد شد.

استفاده از شامپو

از دیگر محلول های خانگی برای تمیز کردن مبلمان می توان به ترکیب سه لیتر آب و سه پیمانه شامپوی غیر شیمیایی اشاره کرد.

باید این محلول را روی قسمتی از مبل تست کنید و اجازه دهید برای پنج الی ده دقیقه روی مبل بماند. سپس با حوله ای روی آن بکشید.

اگر حوله رنگ پارچه را به خود جذب نکرد یعنی میزان محلول آماده شده مناسب است. و حالا می توانید تمام قسمت های مبل را با آن تمیز کنید. در غیر این صورت باید محلول را رقیق تر کرده و دوباره همین طور تست کنید.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.