توجه به ارگونومی مبلمان

توجه به ارگونومی مبلمان

همان طور که می دانید امروزه مبلمان از اصلی ترین اجزای هر خانه ای هستند. بنا بر این هنگام خرید باید توجه به ارگونومی مبلمان نیز کنید.

معمولا هر دست مبل خریداری شده حدالاقل چهار سال مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل پیش از اقدام به خرید باید به پرسش های زیر پاسخ دهید. سپس می توانید انتخاب و خریدی هوشمندانه داشته باشید :

چه نوع سبک مبلمانی می خواهید؟

این مبلمان در کدام بخش از خانه به کار خواهند رفت؟

رنگ، جنس پارچه، روکش ها به چه صورت باید باشد؟

چه کسانی از آن استفاده خواهند کرد؟

چقدر فضای کافی برای قرار دادن مبلمان خود دارید؟

توجه به ارگونومی مبلمان

به همین صورت باید پیش از اقدام به خرید برای خود مشخص کنید که از سرویس مبلمان خود چه انتظاراتی خواهید داشت. بر اساس پاسخ هایی که به این سوالات می دهید حال باید مشخص کنید به دنبال چه نوع مبلی می باشید.

دسته بندی مبل ها

مبلمان بر اساس ساختار به سه دسته تقسیم می شوند:

مبل سلطنتی یا استیل

مبل نیمه استیل

مبل نیمه راحتی

و مبل های راحتی که خود به چند دسته ال، شانو، یو و … تقسیم می شوند.

استانداردهای مبلمانی

قطعا مبلی که انتخاب می کنید در نقطه ای قرار خواهد گرفت که مدت زمان زیادی را روی آن به استراحت خواهید پرداخت. به همین دلیل بهتر است مبل ارگونومیک باشد. یعنی به گونه ای مهندسی ساخته شده باشد که در صورت استفاده طولانی مدت آسیبی به بدن شما وارد نکند.

توجه به ارگونومی مبلمان

اندازه هایی استاندارد به همین منظور در نظر گرفته شده است. اندازه هایی که به کاربر اجازه می دهند تا هنگام نشستن روی مبل یا صندلی احساس راحتی بیشتری کند.

عرض نشیمن گاه

این اندازه ها و ساختارها به شما اجازه می دهند تا هنگام نشستن، دراز کشیدن و هر حالت دیگری دچار درد مفاصل و اذیت نشوید. همان طور که می دانید زاویه قرار گیری دست، کمر و پاها روی یک مبل ارگونومیک باید به صورت نود درجه ای باشد.

بعضی از مبل ها دارای نشیمن گاه هایی هستند که با نشستن روی آن ها پاهای شما به زمین نمی رسد. توجه داشته باشید که عرض نشیمن گاه مبل انتخابی شما نباید به این صورت باشد.

بلکه باید قسمت لگن تا زانو کاملا روی نشیمن گاه قرار گیرد. همین طور زانوی شما در لبه مبل خم شود. یا اگر دوست دارید چهار زانو بنشینید باید حتما مبل مورد نظر خود را امتحان کنید. در این حالت باید تماما داخل مبل جا شوید. البته که می دانید این مورد درباره مبلمان استیل و سلطنتی صدق نمی کند.

ارتفاع مبل

ارتفاع مبل از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. ارتفاع باید به گونه ای باشد که هنگام خم شدن زانو در لبه مبل حتما کف پاهای شما روی زمین قرار بگیرد.

توجه به ارگونومی مبلمان

توجه داشته باشید که اگر ارتفاع مبل بلندتر از حد استاندارد باشد کف پاهای شما روی هوا می ماند. اگر هم کوتاه تر از حد استاندارد باشد زانوهایتان بالاتر از سطح مبل و لگن شما قرار می گیرد. که هر دوی این حالت ها تاثیرات منفی و جدی بر سلامت استخوان ها و فرم کلی بدن خواهند داشت.

ارتفاع پشتی مبل

مبلمان متنوعی با ساختارهای متفاوت تری عرضه بازار شده است. اما بهتر است بدانید که در انتخاب پشتی مبل باید نهایت دقت خود را به خرج دهید. توجه داشته باشید که به هنگام نشستن باید پشت و کمر شما کاملا پر شود. به علاوه گردن نیز باید در حالتی قرار بگیرد که اذیت نشود.

اگر ارتفاع پشتی بیش از حد پایین باشد که معمولا در مبلمان چستر فیلد چنین است، گردن شما بدون تکیه گاهی رها خواهد شد و احساس ناراحتی خواهید کرد.

اگر ارتفاع پشتی نیز بیش از حد بلند تر باشد باعث می شود سر شما به سمت جلو خم شود و مجددا احساس ناراحتی کنید.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.