روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

در این مقاله به بررسی روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی می پردازیم. تمام اشیا مورد استفاده در دکوراسیون منزل دارای رنگ هستند و نباید فراموش کنید که رنگ ها دارای احساس هستند.

آیا می توانید دنیای خود را بدون وجود رنگ ها تصور کنید؟ همان طور که در مقاله پیشین گفته شد رنگ ها تاثیر مستقیمی بر روح و روان بیننده دارند.

هر رنگی تاثیر خاصی بر ببینده می گذارد و طبیعتا نما و جلوه ویژه ای به خانه شما خواهد بخشید. هر یک از رنگ ها معنای متفاوتی دارند و در افراد واکنش خاصی ایجاد می کنند.

روانشناسی رنگ ها امروزه فاکتور مهمی در دکوراسیون فضای خانه به حساب می آید. آشنایی با رنگ ها و نحوه استفاده از آن ها در جای درست از مهم ترین نکات زیبایی دکوراسیون است.

رنگ قرمز :

به عنوان مادر رنگ ها و از گرم ترین آن ها شناخته می شود. این رنگ معمولا انتخاب افراد برون گرا، پر هیجان و با نشاط است. رنگ قرمز نماد انرژی، عشق، گرما و هیجان است.

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

قرمز ضربان قلب را افزایش می دهد و میزان انرژی را بالا می برد. اما باید حواستان باشد استفاده زیاد از این رنگ در خانه باعث کلافگی بیش از حد می شود. به همین دلیل باید از این رنگ کاملا به اندازه و در جاهای خاصی مانند اکسسوری های، قسمتی از دیوار، رو میزی و … استفاده کرد.

رنگ آبی :

این رنگ نشانه اعتماد و آرامش است. استفاده از این رنگ در دکوراسیون خانه باعث ایجاد هورمون های خاصی می شود که میزان آرامش و ریلکس بودن را افزایش داده و از طرفی اشتها را کاهش می دهد.

رنگ آبی همراه با اعتماد، اطمینان، منطق، آرامش، سکوت و صداقت است. این رنگ از دسته رنگ هایی است که به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب می شود و اثرات پر تحرکی می گذارد.

شایان به ذکر است که رنگ آبی توانایی کارمندان یک شرکت و یا ورزشکاران را افزایش می دهد. این رنگ به دلیل آرامش و حس خوبی که دارد اغلب برای اتاق خواب و حمام توصیه می شود.

اگر قصد دارید از این رنگ در دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی خود استفاده کنید بهتر است احساس سردی این رنگ را با انتخاب رنگ های مکمل و گرم بر طرف کنید.

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

هر چه آبی روشن تر باشد جذابیت آن بیشتر است. هر چه به سمت تیره شدن برود موجب دلگیری می شود و می تواند اثرات نامطلوبی روی بیننده بگذارد.

رنگ سبز :

رنگ سبز رنگ تمرکز است. این رنگ ذهن شما را باز کرده و در نتیجه خلاقیت را افزایش می دهد. به همین دلیل می تواند از بهترین رنگ ها برای اتاق مطالعه نوجوانان باشد.

این رنگ تقریبا برای همه مکان ها رنگ مناسبی به نظر می رسد. روانشناسان سبز را موجب استراحت روح می دانند.

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

همچنین این رنگ برای تقویت بینایی و اتاق کودکان بسیار مفید است. زیرا نیازی به تنظیم شبکیه چشم نیست و تجزیه و شکسته شدن به راحتی دیده می شود.

رنگ بنفش :

این رنگ معمولا حد تعادلی میان انرژی و هیجان رنگ قرمز و آرامش و سکون رنگ آبی است. بنفش نمادی از عرفان و حالات معنوی است. به طور کلی تمام طیف های این رنگ اثری آرامش بخش دارند.

خانه ای با دکوراسیون بنفش محلی برای آرامش گرفتن است. بنفش سمبل شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است و مهربانی و صمیمیت آن را منتقل می کند.

روانشناسی رنگ ها و کاربرد آن ها در دکوراسیون داخلی

اگر از این رنگ در دکوراسیون داخلی سالن استفاده می کنید بهتر است مبلمان خود را بنفش تیره انتخاب کنید و دیوارها را بنفش خیلی ملایم کنید.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.