سبک مبلمان در دوره های متعدد

سبک مبلمان

انواع متفاوتی از سبک مبلمان و چوب در طی سال های بسیاری در صنعت چوب و مبلمان مورد استفاده قرار گرفته است. در طی این سال ها شاهد انواع مختلفی از سبک سلطنتی، قدیمی تا سبک های مدرن و جدید بودیم. ممکن است برخی افراد همه انواع مبلمان را بشناسند و آنها را بر اساس دوره، شکل ظاهری و دیگر فاکتورها دسته بندی کنند.

سبک مبلمان در دوره های متعدد

اصطلاح “عصر چوب گردو” جنبه توصیفی ندارد، بلکه شیوه ای برای تاریخ گذاری مبلمان در حدود ۱۳۰ سال گذشته است.

پیشرفته شدن اره هایی که در آن زمان برای برش چوب استفاده می شد ممکن است دلیلی برای معرفی چوب گردو باشد، زیرا این اره ها قطعات چوبی را با ضخامت کمتری برش می داد. به مروری که صنعت گران یاد گرفتند با این اره ها برش های نازکی انجام دهند، استفاده از برش های نازک برای مقاصد تزئینی مبلمان و محصولات چوبی امکان پذیر شد و در نتیجه طراحی و حکاکای روی مبلمان آغاز شد.

عصر چوب گردو به تدریج جای خود را به دوره ای داد که چوب از ماهون مهم ترین چوب های مورد استفاده قرار گرفت. عصر چوب ماهون بیشترین زمان قرن ۱۸ را تحت سلطه خود در آورد. حکاکی های بسیار و رنگ آمیزهای متفاوت از ویژگی های مبل در این دوره بود. چوب ماهون بعدها در قرنی که گاها به عنوان عصر چوب ساتن یاد می شود همچنان محبوب باقی مانده بود.

مبلمان قرون وسطی، سبکی از مبلمان است که احتمالا امروزه به عنوان سبکی خوبی شناخته نمی شود.

دوره قرون وسطایی از زمانی آغاز شد که امپراطوری روم سقوط کرد، دقیقا زمانی که صنعت مبلمان ویژگی های مدرن را در بر گرفت. صنعتگران حوزه مبلمان در این دوره بیشتر بر صنعت نسانجی و نوع پارچه متمرکز بودند. درخشش، سبک، کیفیت و میزان تراکم پارچه از فاکتورهای مهم در این دوره بود. منسوجات کاربرد بسیاری در انواع وسایل های خانه به عنوان پرده، رو فرشی، رو مبلی، رو تختی و … میتوانست داشته باشد.

مثلا در آن دوره استفاده از پارچه های رنگارنگی آغاز شد که برای اضافه کردن روشنایی در اتاق هایی به کار می رفت که پنجره ای نداشتند. مبلمان قرون وسطی در درجه اول از چوب بلوط ساخته شد زیرا دست یابی به این چوب بسیار آسان بود.

سبک مبلمان در دوره های متعدد

در دوره بعدی، مبلمان سبک رنسانس فرانسه از جمله اسباب و اثاثیه لویی سیزدهم به تدریج دستخوش تغییراتی شد.

این سبک تحت حمایت لویی چهاردهم قرار گرفت و به زیباترین سبک مبلمان دوران فرانسه تبدیل شد. یکی از اعضای کابینه پادشاه لویی چهاردهم، مبلمان اتاق خود را با حکاکی های زرنما و برنزی تزئین کرده بود و همچنین از مرمر و گرانیت برای میز خود استفاده کرده بود. ترکیب همه این طراحی ها سبکی با شکوه ایجاد کرده بود.

سبک لویی چهاردهم دارای تزئینات بسیار ظریف و مجلل بود. مبلمان و میزها در این دوره دارای پایه هایی نسبتا خمیده و همچنین طراحی های طلا کاری شده بودند. سبک مبلمان فرانسه نسخه ساده تری از سبک اولیه لویی شانزدهم بود.

در همان دوره ها، فرقه مسیحی آمیش، مبلمان بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه ای ساخت که توجه زیادی نیز به جزئیات میکرد.

آمیش ها در طول قرن ها به دلیل مهارتشان در تولید مبلمان با کیفیت و توانایی در تولید محصولات چوبی معروف بودند. در آن زمان از مبلمان وارداتی که عمدتا کیفیتی پایین داشتند در هتل ها استفاده می شد که به مرور زمان از مبلمان آمیش که به خوبی ساخته شده بود در هتل ها استفاده شد.

مبلمان آمیش هرگز در کارخانه یا خط مونتاژ ساخته نمی شد. آن ها مبلمان خود را در داخل ساختمان می ساختند و سپس تمام جزئیات و تزئینات مبل را خود انجام می دادند.

در طول سالیان دراز، اسباب و اثاثیه ها نیز دچار تغییرات فراوانی شده اند. این تغییرات نشان دهنده علاقه و یا عدم تمایل مردم در کشورها و دوره های متفاوت بوده است.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

منبع: ukessays.com

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.