نور و نور پردازی

نور و نور پردازی

امروزه دکوراسیون داخلی بخش جدایی ناپذیر صنعت ساخت و ساز است. همین طور نور و نور پردازی نقش بسیار مهمی در دکوراسیون دارد. معمولا طراحی و تعبیه نور مناسب در فضاهای داخلی و محیط خانه موردی خارج از اولویت ما است.

اگر نور پردازی محیط به درستی انجام شود و تعبیه نور به شکلی کاملا طراحی شده صورت گرفته باشد، می تواند دکوراسیون شما کاملا متفاوت کند.

نور پردازی می تواند یک اتاق را بی نظیر و حتی بالعکس، آن را نامناسب و غیر زیبا جلوه دهد. مثلا نداشتن روشنایی کافی باعث کوچک به نظر رسیدن اتاق شود.

نور و نور پردازی

نور پردازی خوب و مناسب از راه های ارزان و موثر در دکوراسیون داخلی منازل هست. که می تواند فضای گرم و جذابی برای افراد خانواده به وجود بیاورد.

انواع لایه های نور

اگر به درستی نمی دانید نور پردازی اتاق ها باید چگونه آغاز شود با ما همراه باشید :

اتاق نشیمن : این بخش از خانه بهترین مکان برای استفاده از نورهای متمرکز است. احتمالا در اتاق نشیمن محل مشخصی برای قرار دادن مبلمان وجود دارد.

برای این قسمت از اتاق یک منبع نوری بزرگ و سرتاسری استفاده کنید که روی سقف تعبیه شده باشد. می توان لامپ های کوچکی در کف و گوشه های اتاق تعبیه کرد تا نور های ملایمی در این قسمت ها ایجاد شود.

نور و نور پردازی

اتاق خواب : معمولا در اتاق خواب به یک منبع نوری اصلی نیاز دارید که با استفاده از یک چراغ سقفی یا دیواری تامین می شود. در عین حال می توانید از چراغ های رو میزی در کنار تخت خواب ها و یا روی دیوار های جانبی تخت نیز بهره مند شوید.

آشپزخانه : نور پردازی در آشپزخانه کمی پیچیده تر است. بهتر است این کار را در ابتدا با تهیه چند چراغ که دارای نور متمرکزی است آغاز کنید. بایستی در بخش هایی از آشپزخانه که کار می کنید و به آشپزی مشغول می شوید از نور های کاربردی استفاده کنید.

می توانید از لامپ ها را زیر کابینت ها، قسمت بالای اجاق گاز، بالای سینک ظرف شویی، بالای کانتر و …. نصب کنید.

لوستر :

لوستر های کاربردی و شیک می توانند از عناصر دکوری و زیبا برای فضاهای بزرگ باشند. این لوستر ها دارای انواع جنس ها و با کاربرد های متنوعی موجود هستند. مثلا لوستر کریستال و لوستر شیشه ای اندازه های متفاوتی دارند که باید با توجه به دکوراسیون داخلی منزلتان آن ها را انتخاب کنید.

نور و نور پردازی

لوستر های بزرگ فضا را بیش از حد روشن می کنند. بنا بر این باید آن ها را هوشمندانه و متناسب با دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید.

آباژور های میزی و زمینی :

هر گوشه از منزل اتان را می توانید با این مدل از آباژور ها تزئین و نور پردازی کنید. این روش از نور پردازی علاوه بر روشن کردن فضا جنبه زیبایی و آرام بخشی هم دارد.

لامپ های دیوار کوب :

استفاده از این لامپ ها به جای لامپ های سقفی پر نور می تواند زینت بخش دیوار شود. این نور ها دیزاین زیبایی به دیوار ها می بخشند.

نور پردازی جهت دار :

این نوع از نور پردازی در یک جهت مشخص تابیده می شود و راستای تابش آن مشخص است. انجام این نور پردازی توسط یک لامپ یا هر نوع منبع نور صورت می گیرد.

نور پردازی انعکاسی :

این نور پردازی از طریق انعکاس نور توسط دیوار، سقف و سایر عناصر دیگر صورت می گیرد. منبع نور می تواند انواع لامپ های مهتابی و یا حبابی باشد. نور انعکاسی نسبت به نور مستقیم ملایمت و نرمی خاصی دارد. همچین نمایی هنری و زیبا ایجاد می کند.

نور پردازی کلی :

نور کلی از منبع خود در تمامی جهات تابیده می شود و هیچ مانعی برای تابش آن وجود ندارد. بر خلاف نور جهت دارد که راستای مشخصی برای تابش آن وجود دارد. نور پردازی کلی باعث روشن شدن کل فضا می شود.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.