روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل

مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن مبل چرم

ریختن ناگهانی لیوان نوشیدنی، قرار دادن دست‌های لک شده روی مبلمان و گرد و خاک روزانه از آلودگی‌هایی است که همواره برای تمام مبلمان‌ ها برای هر محلی پیش می‌آید. از این رو لازم است باید با روش‌های شست‌وشوی درست و تکنیک‌ها و بهترین راه تمیز کردن مبلمان آشنا شوید.

چگونه مبلمان پارچه‌ای را تمیز کنیم

1.تمیز کردن مبل روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
تمیز کردن مبل

قبل از اینکه آماده­ شست‌وشو شوید اولین کاری که باید انجام دهید تشخیص نوع پارچه مبل است. پارچه‌های پنبه‌ای معمولا به راحتی با مواد تمیز کننده طبیعی تمیز خواهند شد. همچنین بعضی از مبلمان دارای روکش قابل جابه‌جا شدن هستند و کار را برای شستشو راحت می­کنند. معمولا مبلمان پارچه‌ای شما دارای یک برچسب هستند که به شما روش تمیز کردن مبلمانتان را خواهد آموخت. اگر به هر دلیلی این برچسب را پیدا نکردید کافی است با شرکت ویستا تماس بگیرید تا کارشناسان این شرکت شما را راهنمایی کنند.

دستوالعمل‌های تمیز کردن پارچه

بعد از اینکه دستورالعمل‌های روی پارچه را چک کردید از یک دستمال حوله‌ای تمیز برای بر طرف کردن لکه‌های روی مبل استفاده کنید. دقت داشته باشید که تمام گوشه‌ها را دستمال کشیده باشید. اگر لکه‌ها سخت بودند می‌توانید از یک برس نرم هم برای این کار استفاده کنید. بعد از این کار روی مبلتان را جوش ­شیرین بپاشید و حداقل نیم ساعت زمان دهید. جوش شیرین کمک میکند بوهای نامطبوع از بین بروند، بعد از نیم ساعت با جارو­برقی پودرها را جمع کنید.

2.تمیز کردن مبل پارچه ای روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
تمیز کردن مبل پارچه ای

پاک کننده‌های طبیعی پارچه

اگر با دستمال نتوانستید پارچه را تمیز کنید پیشنهاد می‌کنیم از دستورات زیر برای تمیز کردن پارچه مبلمان خود استفاده کنید.

 • 2 فنجان جوش شیرین
 • یک دوم فنجان نشاسته ذرت
 • یک دوم فنجان آرد ذرت
 • 4 عدد برگ بو
 • 2 قاشق غذاخوری میخک

این مواد را در مخلوط کن پودر کنید و مخلوط را روی پارچه بپاشید و بعد چند دقیقه با جاروبرقی پودر را جمع کنید. اگر مخلوط بالا هم جواب نداد از مخلوط قوی‌تر زیر استفاده کنید.

 • یک چهارم فنجان سرکه سفید
 • سه چهارم فنجان آب گرم
 • یک دوم قاشق غذاخوری صابون مایع

مواد تمیز کردن مبلمان را درون یک بطری اسپری بریزید، مخلوط را با کمک یک پارچه یا به صورت مستقیم روی پارچه بپاشید. این کار را تکرار کنید تا لکه‌ها از بین بروند و سپس بگذارید تا مبلتان خشک شود.

4.مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن مبل چرم روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن مبل چرم

چگونه مبلمان چرمی را تمیز کنیم

اگر شما از مبل­های چرم ویستا دارید برای تمیز کردن آنها اولین کاری که باید انجام دهید این است که با جاروبرقی روی مبلمان را تمیز کنید. سعی کنید از برس­های نرم جاروبرقی استفاده کنید تا موجب خراش روی مبلمان نشود. دقت داشته باشید که تمام تیکه آشغال­های روی مبل را جمع کنید.

برای تمیز کردن ابتدا از مخلوط آب و صابون استفاده کنید، بعد یک پارچه نرم را در مخلوط آب گرم و صابون بزنید در حدی که فقط مرطوب باشد و به آرامی روی مبلمان خود بکشید و با یک دستمال دیگر خشک کنید. برای پاک کردن لکه­ها ابتدا از یک شوینده سبک استفاده کنید، اگر کار­ساز نبود می‌توانید شوینده قوی‌تری را امتحان کنید.

3.تمیز کردن مبل چرمی روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
تمیز کردن مبل چرمی

مواد شوینده طبیعی برای مبلمان چرم

 • یک چهارم فنجان روغن زیتون
 • یک چهارم فنجان سرکه سفید مقطر
 • 10-12 قطره روغن

مواد تمیز کردن مبلمان را در یک کاسه مخلوط کنید و بعد با یک دستمال روی مبل بکشید. سعی کنید چرم را با این مواد خیلی اشباع نکنید. سپس اجازه دهید این مواد به مدت 30 دقیقه روی مبلمان شما بماند و در آخر با یک دستمال خشک سطح مبلتان را تمیز کنید.

حتی می‌توانید از مخلوط سرکه و روغن تخم کتان هم استفاده کنید. یک قسمت سرکه و دو قسمت روغن تخم کتان را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی سطح بگذارید و اجازه دهید 10 دقیقه روی مبلمانتان استراحت کند و بعد با یک پارچه خشک سطح را تمیز کنید. در انتها می‌توانید از یک روغن چرم برای مرطوب نگه داشتن مبلمان چرم‌ خود استفاده کنید.

برای جلوگیری از ترک خوردن مبلمان چرم آن‌ها را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید و از بخاری و منابع گرما دور کنید. گرما باعث می‌شود چرم خشک و ترک‌دار شود.

چگونه مبلمان چوبی را تمیز کنیم

یکی از نکته‌های مهم در هنگام تمیز کردن مبلمان چوبی این است که از آب استفاده نکنید. اگر هم مجبور به استفاده شدید به مدت طولانی آنها را خیس نگه ندارید و سریع خشک کنید. اولین مرحله این است که گرد و غبار روی مبلمان را ابتدا با یک دستمال پاک کنید. برای این کار می‌توانید از گردگیر­های مخصوص چوب استفاده کنید.

بعد می‌توانید از مخلوط آب و صابون استفاده کنید و اگر لکه قوی بود از شوینده‌های قوی­تری استفاده کنید. بعد از آن سریع با یک پارچه خشک مبل­ها را خشک کنید. برای پاک کردن لکه‌های قوی می‌توانید از رقیق کننده‌های رنگ استفاده کنید البته قبل از استفاده دقت کنید که رنگ شما نسبت به این رقیق کننده‌ها واکنش نشان ندهد. می‌توانید برای امتحان نقطه­ای از مبل که مشخص نیست را امتحان کنید.

5.تمیز کردن مبل چوبی روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
تمیز کردن مبل چوبی

شوینده‌های طبیعی برای تمیز کردن مبلمان چوبی

 • 1 فنجان آب مقطر تهیه کنید
 • 3 قاشق غذاخوری سرکه سفید

این دو را مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه، مبلمان را با محلول پاک کنید. اسید موجود در سرکه به پاکسازی چوب کمک می‌کند. اگر واقعاً می‌خواهید مبلمان چوبی شما بدرخشند، می‌توانید انواع پاک کننده‌های طبیعی را استفاده نمایید.

 • 1 فنجان روغن زیتون
 • یک دوم فنجان آب لیمو تازه

روغن و آبلیمو را در یک کاسه کوچک مخلوط کرده و با یک پارچه روی مبل بمالید. فقط مقدار کمی از مخلوط را استفاده کنید و آن را با حرکات دورانی روی چوب بمالید.

چگونه مبلمان اکریلیک را تمیز کنیم

این مبلمان نیاز به مراقبت بالایی ندارند و بهترین روش تمیز کردن مبل اکریلیک استفاده از پارچه تمیز است. فقط مواظب باشید که پارچه تمیز باشد، زیرا کوچک‌ترین چیزی ممکن است باعث خراش روی مبل شود. توجه داشته باشید که اصلا از پاک کننده‌های شیشه استفاده نکنید زیرا موجب ترک خوردگی مبل می‌شود.

instagram vista 1024x328 روش‌های کاربردی برای تمیز کردن مبل و مبلمان منزل
مبل ویستا را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *