ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان

ورق طلا و نقره کاری روی مبلمان کلاسیک

1.پتینه کاری روی چوب ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان
ورق طلا و نقره کاری روی مبلمان

طراحی دکوراسیون و زیبا سازی ساختمان‌ها و بافت‌های فرسوده و مبل و مبلمان چوبی به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. امروزه مواد و متریال بسیار متنوعی برای طراحی بخش‌های مختلف ساختمان و وسایل موجود در آن وجود دارد. ورق طلا و نقره و استفاده از پتینه کاری روش‌های جذاب برای زیبا سازی وسایل چوبی منزل هستند. در ادامه به معرفی این روش‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

کاربرد ورق طلا و نقره

ورق‌های طلا و نقره کاری از جمله متریال بسیار زیبا برای طراحی و زیبا سازی ساختمان و وسایل مختلف منزل هستند. این ورق‌ها طی فرایندهای خاصی از شمش‌های طلا و نقره ایجاد می‌شوند. ورق‌های طلا و نقره باید به دقت و مهارت بسیار بالا به کار برده شوند. این ورق‌ها کاربردهای بسیار زیادی داشته و در موارد مختلفی به کار برده می‌شوند. همچنین باعث ایجاد جلوه‌ای بسیار زیبا بر روی سطح کار می‌شوند.

ورق طلا در دو نمونه عیاردار و بدون عیار ساخته می‌شود. ورق طلای عیاردار از طلای خام ساخته شده و برای موارد مختلفی از جمله تزیین اماکن مذهبی و ساختمان‌های بسیار لوکس و گران قیمت استفاده می‌شود. طلای عیار دار برای مصارف خوراکی مانند تزیین غذا و مصارف آرایشی نیز استفاده می‌شود. ورق طلای بدون عیار از فلزات دیگری ساخته شده و به دلیل شباهت به طلا به آن ورق طلا گفته می‌شود. قیمت ورق طلای بدون عیار کمتر بوده و بیشتر در صنعت ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ورق طلاکاری برای نقاشی نیز استفاده می‌شود. قیمت ورق طلا و نقره بر اساس عیار و ویژگی‌های آن‌ها تعیین می‌شود.

ورق طلا و نقره ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان
ورق طلا و نقره کاری روی مبلمان کلاسیک

نحوه استفاده از ورق طلا و نقره

استفاده از ورق طلا و نقره کاری بر روی سطوح مختلف با جنس‌های متنوع شیشه، چوب ، سفال، فلز، پلی استر، سرامیک و … امکان پذیر است. برای استفاده از این ورق‌ها بر روی سطوح گفته شده باید از چسب مخصوص استفاده شود. مراحل استفاده از ورق طلا به صورت زیر می‌باشد:

 • ابتدا سطح مورد نظر را به طور کامل تمیز کرده و هرگونه آلودگی موجود روی سطح را از بین ببرید.
 • سطح مورد نظر را به وسیله چسب مخصوص ورق طلا یا نقره به صورت کامل بپوشانید.
 • این نوع چسب باید به صورت کامل خشک شود. پس از استفاده صبر کنید تا چسب خشک شود و بی رنگ شود.
 • پس از خشک شدن باید به آرامی ورق طلا را بر روی سطح مورد نظر قرار دهید.
 • ورق‌های طلا و نقره کاری بسیار نازک و حساس هستند و به محض نزدیک شدن به سطح به آن می‌چسبند.
 • در صورتی که در پایان کار هنوز قسمت‌هایی از سطح بدون ورق باقی مانده باشد می‌توانید دوباره آن‌ها را به وسیله ورق بپوشانید.

یکی از موارد بسیار زیبا و کاربردی ورق طلا استفاده در پتینه کاری است. در ادامه در مورد این روش، مزایا و کاربرد و نحوه انجام دادن ورق طلا روی چوب صحبت می‌شود.

پتینه کاری چیست؟

ورق کاری با طلا و نقره ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان
ورق کاری با طلا و نقره

به بیان ساده پتینه کاری به هنر کهنه کردن وسایل مختلف گفته می‌شود. این کار در سبک مدرن مورد استفاده قرار گرفته و باعث ایجاد طرح‌های بسیار زیبا و جذاب بر روی وسایل مختلف می‌شود. از انواع روش‌های پتینه کاری استفاده از ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب می‌باشد. استفاده از این هنر ساده و آسان و در عین حال زیبا و جذاب است. برای این کار لایه‌های مختلف رنگی روی یکدیگر قرار گرفته و لایه‌هایی با رنگ‌های متفاوت ایجاد می‌شود.

استفاده از این روش باعث می‌شوند وسایل مورد نظر کهنه به نظر رسیده و ظاهری جذاب به خود بگیرند. با این کار وسیله‌های چوبی منزل شما به وسیله‌ای کاملا آنتیک تبدیل می‌شوند. پتینه چوب کمک می‌کند وسایل چوبی منزل قدیمی خود را به خوبی بازسازی کرده و جلوه بسیار زیبایی به آن‌ها بدهید.

پتینه کاری ساختمان ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان
پتینه کاری ساختمان

نحوه انجام پتینه کاری روی چوب

برای اجرای پتینه چوب باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا به وسیله برس سیمی روی سطح وسیله چوبی مورد نظر شیارهایی ایجاد کنید. این شیارها باید به گونه‌ای باشند که با دست کشیدن بر روی چوب آن‌ها را احساس کنید.
 • در مرحله بعد با استفاده از رنگ رقیق شده تمام سطح کار را رنگ کنید.
 • پس از رنگ باشی باید از ماده‌ای به نام کیلر بر روی چوب بپاشید تا از مخلوط شدن رنگ‌ها جلوگیری شود.
 • در مرحله بعد باید کیلر به طور کامل خشک شود، سپس بتونه کاری انجام شده و سطح کار را سمباده بکشید.
 • پس از سمباده کشی باید دوباره روی سطح کار کیلر پاشیده شود.
 • در مرحله آخر پلی استر بر روی سطح کار انجام می‌شود.
3.پتینه کاری با ورق طلا و نقره ورق طلا و نقره و پتینه کاری روی چوب ، مبلمان
3.پتینه کاری با ورق طلا و نقره

پتینه کاری روی چوب با ورق طلا و نقره

همان‌طور که گفته شد از تکنیک‌های بسیار جذاب اجرای ورق طلا و نقره و پتینه  کاری روی چوب است. برای این استفاده از ورق طلاکاری روی سطح، چوب مورد نظر را کاملا تمیز کنید. از رنگ‌های پایه یا رنگ‌های ضد زنگ استفاده کنید، سپس ورق طلا را روی سطح چوبی مورد نظر قرار دهید. صبر کنید تا ورق کاملا خشک شده سپس باقی مراحل را دنبال کنید. استفاده از ورق نقره متفاوت با ورق طلا است. قبل از استفاده باید از رنگ‌های نقره‌ای یا خاکستری بر روی سطح مورد نظر استفاده شود. سپس ورق نقره را قرار دهید. استفاده از این روش‌ها باعث زیباتر شدن وسایل چوبی مورد نظر می‌شود.

مطالب بیشتر

5 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر. ببخید من مبل اینترنتی سفار دادم ورق نقره کار کردن خیلی براقه میشه روش یکم رنگ قهوه ای زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *