نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

پارکت در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان

نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان نکاتی وجود دارد که با توجه به آنها فضایی شیک و دلنشین در خانه ایجاد می شود.

در این مقاله با عواملی از قبیل نور، کنتراست رنگی، تأثیر بافت و اینکه چه چیزهایی را بهتر است باهم ست کنیم. و یا چه چیزهایی بهتر است در تضاد باهم باشند آشنا خواهید شد. تأثیر برخی نکات مهم به این شرح است:

انواع پارکت در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

تأثیر نور

در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان اولین مسئله تأثیر نور در فضای داخلی ساختمان است. نور عامل مهمی در روشنایی و تاریکی منزل شما خواهد بود. اگر از پنجره هایی بزرگ و نورگیر در خانه بهره مند هستید و می خواهید کمی از این نور را کاهش دهید می توانید از رنگ های تیره در فضای اتاق خود استفاده نمایید. اما اگر نور خانه شما متوسط باشد سطح انتخابتان گسترده میگردد. در صورتی که پنجره اتاق یا نشیمن نورگیر نیست می توانید با انواع روشن رنگ پارکت یا رنگ فرش خود فضای اتاق را روشن تر کنید. البته استفاده از لامپ های روشنایی در اتاق را دست کم نگیرید.

تأثیر بافت

منظور بافت ، طرحی است که جنس مبلمان، میز، چراغ ها، کوسن های مبل و… را شامل و در منزل استفاده می گردد. در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان اگر رنگ پارکت یا فرش شما تیره یا طرح های شلوغ است بهتر است از مبلمانی با رنگ های هماهنگ اما تک رنگ استفاده کنید. در صورتی که فرش یا پارکت و همچنین مبلمان شما دارای طرح هایی پیچیده باشد فضای منزلتان شلوغ و کوچکتر از حد معمول دیده خواهد شد. اما اگر طرح و رنگ پارکت یا فرش دارای طرحی ساده باشد می توانید با استفاده از کوسن های طرح دار و رنگی یا شال مبل فضا را متعادل کنید.

تأثیر رنگ

رنگ ها به سه گروه گرم، سرد و خنثی تقسیم بندی می شوند. در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان در منزل بهتر است به ترکیب این رنگها در کنار هم توجه کنید. در صورتی که رنگ فرش یا رنگ پارکت تیره بوده و در طیف قهوه ای باشد بهتر است رنگ مبلمان خود را اندکی روشن تر انتخاب کنید. این یکی از روش های ست کردن پارکت با مبل است.

تاثیر رنگ در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

همچنین می توانید رنگ های خنثی را جایگزین رنگ هایی نظیر قرمز و سبز نمایید.

رنگ های خنثی کاربرد نامحدودی در دکوراسیون داخلی منزل دارند. از این طیف می توان به سفید، طوسی، خاکستری و… اشاره کرد. رنگ های گرم شامل قرمز، نارنجی، زرد و ترکیبات مشابه آن است. و گرمابخش خانه خواهد بود. رنگ های سبز، آبی و… نیز از دسته رنگ های سرد به شمار می روند. این رنگ ها آرامبخش بوده و در اتاق خواب و یا اتاق نشیمن توام با رنگ های مکمل گرم قابل استفاده است.

هماهنگی یا کنتراست کدام یک بهتر است؟

در ابتدا لازم است معنای کنتراست را به درستی درک کنیم. کنتراست در دکوراسیون داخلی منزل به معنای تضاد رنگی یا تضاد در بافت می باشد. گاهی برای خرید مبلمان جدید، پارکت یا فرش به مشکلاتی از قبیل رنگ، سایز، ست کردن و یا حتی ست نکردن دچار مشکل می شویم. اما نگران نباشید. با دانستن برخی نکات که دراین مقاله آورده شده می توانید انتخابی آسان داشته باشید.

کنتراست ها در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان نقش مهمی دارند. کنتراست یعنی استفاده از بافت های ناهمگن و رنگ های مخالف و البته مکمل یکدیگر. این امر سبب می شود یکنواختی شکسته شده و لوازمی که شما می خواهید برجسته شود. با این توضیحات می توان گفت که اگر فضایی ساکن و یکنواخت می خواهید بهتر است از کنتراست استفاده ننمایید.

رنگ پارکت در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

تفاوت در جنس و رنگ کوسن ها با پارچه اصلی مبل باعث بیشتر دیده شدن آنها می گردد. البته بهتر است در برخی نقاط منزل از هماهنگی استفاده کنید تا این تضاد ها بیشتر نمایان گردند. به عنوان مثال اگر رنگ پارکت شما چوبی تیره است بهتر است در ست کردن پارکت با مبل به این نکته توجه کنید که رنگ پایه های مبل در همان طیف رنگی باشد. همچنین رنگ پارچه مبل بهتر است با رنگ فرش هماهنگ باشد. در فرش های ساده می توان رنگ مبل را کمی روشن تر یا کمی تیره تر از آن تعیین کرد. اگر طرح های پیچیده با رنگ های مختلف در فرش خود دارید دست شما برای انتخاب رنگ مبل آسان تر خواهد بود. می توانید از رنگ فرش ایده گرفته و با انتخاب یک رنگ آن مبل خود را با آن ست کنید.

چه چیز هایی را می توان با هم ست کرد؟

معمولا وقتی صحبت از دکوراسیون داخلی می شود. برخی گمان می کنند که باید همه چیز در یک خانه همرنگ یا از یک طیف رنگی باشد. یا به اصطلاح ست باشد. اما این امر بسیار اشتباه است. اگر بخواهیم همه چیز را با هم ست کنیم فضایی کاملا یکنواخت و کسل کننده خواهیم داشت. در دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان یا دکوراسیون منزل بهتر این است که برخی لوازم را باهم ست کرده و برخی لوازم در تضاد آنها قرار بگیرند. رنگ های مکمل اینجا به کمک ما خواهند آمد. از رنگ های مکمل می توان به آبی و نارنجی، زرد و آبی تیره، صورتی و طوسی و … اشاره کرد. این رنگ ها می توانند کنتراست زیبایی ایجاد کنند.

مبل کلاسیک در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

ابتدا باید با اجزای اتاق یا نشیمن آشنا باشیم. به عنوان مثال:

پرده، میز عسلی، مبلمان یا صندلی، فرش، پارکت، میز تلویزیون و اکسسوری های موجود نظیر ساعت یا تابلو. در ست کردن پارکت با مبل بهتر است رنگ آنها کمی از هم متفاوت باشد. اگر می خواهید آنها را باهم ست کنید بهتر است رنگ پایه ها و قسمت های چوبی مبل تناسب رنگی با رنگ پارکت داشته باشد. رنگ پارچه مبلی بهتر است ساده باشد. سادگی باعث می شود انتخاب شما برای طیف رنگی خانه و هماهنگی برخی لوازم نظیر پرده یا رنگ فرش وسیع گردد. می توانید از دو رنگ برای پارچه مبلمان خود استفاده کنید. این دو رنگ بهتر است مکمل هم باشند

مثل: نارنجی و سبز.

پارکت در نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت با مبلمان نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

اگر طرح و رنگ فرش ساده یا روشن است می توان مبلمان را طرحدار و تیره انتخاب نمود. به این ترتیب هم مبل و هم فرش برجسته شده و زیبایی چشمگیری ایجاد می کند. در دیزاین رنگ پارکت و فرش نیز می تواند همرنگ یا متضاد باشد. و این بستگی به نوع سلیقه و رنگ مبلمان شما دارد. همچنین اگر مبل و فرش یا پارکت را با طرح های پیچیده انتخاب کنید فضای خانه شلوغ و سبب آشفتگی و عدم تمرکز می گردد.

جهت مشاهده ی انواع طرح مبلمان و نحوه ی درست ست کردن می توانید از سایت فروشگاهی تولید مبل ویستا ایده بگیرید. همچنین پس از تصمیم نهایی مبلمان خود را از ویستا خریداری کنید.


instagram vista نحوه دیزاین کردن رنگ پارکت و فرش با مبلمان

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *