انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

غذاخوری فرنوس در انتخاب رنگبندی مناسب با رنگ خنثی

انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

طراحی دکوراسیون و به کارگیری رنگ های مختلف به شکل صحیح و به جا در نگاه اول کار سخت و پیچیده ای است.

اما همه چیز از یک ایده کوچک شروع می شود. جرقه یک رنگ دوست داشتنی که چشم را به خود خیره کرده است. و بعد از آن دیگر عناصر مرتبط با خود را جذب می کند. یک آبی ملایم، یا ارغوانی خیره کننده گوشه ای از ذهن افراد را درگیر خود می کند. و پس از آن خود را در میان دکوراسیون چیده شده با این ترکیب رنگ خاص خواهند دید.

اما جایگاه رنگهای خنثی در این انتخاب رنگ و ایجاد طراحی دلخواه کجا خواهد بود؟ و عوامل موثر در دکوراسیون الهام گرفته از رنگ های خنثی چيست؟ ابتدا باید رنگ های خنثی را شناخت و بعد با بکارگیری آن در کنار سایر رنگ ها به طراحی مد نظر خود رسید.

مبل سارینا در انتخاب رنگبندی مناسب با رنگ خنثی انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

رنگ خنثی و تاثیر آن در طراحی

آیا میدانید رنگ ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟

رنگ ها به طور کلی به  سه دسته تقسیم می شوند. رنگ محرک یا فعال از جمله رنگ های گرمی است. که دیدن آن ذهن را به تکاپو می اندازد و بر روی عملکرد مغز و فعالیت بدنی اثر گذار است. دسته بعد رنگ غیر محرک و غیر فعال می باشد. اینگونه رنگ ها حالتی از سکون و سردی را با خود می آورد. و ذهن را به سمت انفعال سوق می دهد.

اما رنگهای خنثی در میان این دو طیف رنگی قرار دارد،

با شدت رنگ های محرک ذهن را به بازی نمی گیرد. و به اندازه رنگ های غیر محرک انفعال را در فضا ایجاد نمی کند. بلکه با میانه روی باعث به تعادل رسیدن دکوراسیون داخلی می شود.

رنگ های خنثی

رنگهای خنثی از جمله رنگ هایی هستند که در دکوراسیون خانه های ایرانی همیشه دیده می شوند. ایرانی ها با ذوق هنری و خوش سلیقگی که در ترکیب رنگ ها دارند. رنگ های مناسب طراحی را یافته و در حال حاضر طیف مدرن تری از آن را به کار می گیرند.

مبل مرداس در انتخاب رنگبندی مناسب با رنگ خنثی انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

انواع رنگ خنثی

رنگ های خنثی مانند رنگ کرم، رنگی است که در سبک کلاسیک ردپای آن به چشم می خورد. و حتی با روی کار آمدن طراحی های نو جایگزینی پیدا نکرده است. قهوه ای تیره جزء رنگ های خنثی است که طرفداران زیادی دارد. این رنگ جلوه ای خاص و زیبا را به وجود می آورند. و در کنار دیگر ترکیب رنگ ها می تواند طراحی ماندگار را به ارمغان آورد.

رنگ سرمه ای

رنگ سرمه ای از جمله رنگ های با وقار و شیکی است که در اکثر وسایل لوکس و آنتیک استفاده دارد. استقبال از این رنگ به عنوان رنگی رسمی و چشم نواز به گونه ای است که در طراحی پوشاک هم هواداران خود را دارد.

رنگ های خنثی برای طراحی داخلی و مبلمان به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به مهمترین خاصیت رنگهای خنثی این رنگ جزو جدانشدنی طراحی های داخلی است. ویژگی انطباق و سازگاری این رنگ باعث می شود، به راحتی با سایر رنگ ها ترکیب می شوند. و جلوه ای منحصر به فرد را به وجود می آورد.

استفاده از رنگ خنثی در طراحی به صورت ترکیبی

از این نوع رنگ می توان به صورت ترکیبی در کنار رنگ های دیگر استفاده کرد. مانند آنکه رنگ بژ یا عاجی یا سفید مایل به طلایی را در کنار وسایل چوبی با رنگ تیره قرارداد و نمایی اصیل و ماندگار را به وجود آورد.

قرار دادن این نوع رنگ ها در چرخه رنگی یکی دیگر از روش های استفاده از این رنگ است. به این صورت که طیفی از رنگ ها پشت سر هم چیده شود. تا به نقطه اصلی و مورد نظر برسد. در این جا از انرژی که هر کدام از رنگ ها می تواند در فضا ایجاد کند استفاده شده است.

تاثیر رنگ در ایجاد آرامش

امروزه تاثیر رنگ ها در ایجاد آرامش، تناسب اندام، بالا بردن هیجان و دیگر جنبه های زندگی به اثبات رسیده است. و با کمک اثر هر کدام از رنگ ها می تواند بخش اختصاصی از ذهن را به حرکت درآورد.

غذاخوری فرنوس در انتخاب رنگبندی مناسب با رنگ خنثی انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

تضاد رنگی یکی دیگر از روش هایی است که به کمک رنگ های خنثی مانند فیلی، طوسی، برنزی و شتری می تواند، زیبایی را در محيط ایجاد کند. و نمایی خاص و هنرمندانه را به وجود آورد.

استفاده از رنگ خنثی در طراحی به صورت پس زمینه

زمانی که این نوع رنگ را برای دیوار و قسمت های وسیع خانه به کار گرفته می شود. مانند یک پس زمینه برای جلوه کردن عناصر دیگر عمل خواهد کرد. این رنگ تاثیر ویژه ای بر فضا می‌گذارد. به طور مثال اگر رنگ های خنثی با ماهیت گرم و تناژ زرد و آجری در رنگ آمیزی دیوار استفاده شود. دیوار جلوتر به نظر خواهد رسید و فضا را منسجم تر نشان می دهد.

ترکیب رنگ خنثی

اگر رنگ های خنثی با تناژ آبی ملایم یا سبز آبی با ماهیت سرد برای طراحی دیوار به کار گرفته شود. محیط وسعت پیدا می کند و دیوار ها عقب تر نشان داده می شوند. برای خانه های کوچک امروزی استفاده از زیباترین رنگ های خنثی با ماهیت سرد می تواند بسیار مناسب باشد و به دلباز شدن فضا کمک کند.

مبلمان مرداس در انتخاب رنگبندی مناسب با رنگ خنثی انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

نور پردازی

نور مسئله دیگری است که رنگ خنثی به آن واکنش نشان می دهد. استفاده از این رنگ در فضاهای بزرگ با نور زیاد تاثیر بهتری خواهد داشت. و در فضاهای کوچک و با نور اندک بهتر است رنگهای خنثی به صورت سایه ای به کار برود. با تغییر نورپردازی و گذشتن روز و اضافه کردن چراغ های موجود در محیط رنگهای خنثی می تواند طور دیگری نشان داده شود. و به گرمی و صمیمیت فضا اضافه کند. به طور مثال رنگ خاکستری سنگی می تواند با تغییر زاویه تابش نور، سبز یا خاکستری مایل به قهوه ای به نظر برسد.

زمانی که رنگ های خنثی به عنوان پس زمینه استفاده می شوند. اشیاء لوکس و وسایل دکوری شیشه ای و اکریلیک امکان بیشتری برای دیده شدن پیدا می کنند.

نقش ها

به کارگيري نقش های هندسی و خطوط شکسته و درهم و یا منظم و منحنی در زمینه رنگ های خنثی جلوه فوق العاده به خود می گیرد. و ذهن هنری طراح را به رخ خواهد کشید.

جدیدترین ترکیب رنگ مبل در پس زمینه رنگ های خنثی مانند : سفید مرمرین، کرمی، خاکستری روشن، مرواریدی می‌تواند نمای تازه از دکوراسیون را به وجود آورد. پارچه های گلدار و طرح دار پشتی مبل و کوسن ، پرده های حریر با رنگ های فیروزه ای، یشمی، بادمجان، شکلاتی می تواند زیبایی منزل را صد چندان کند.


instagram vista انتخاب رنگبندی مناسب برای مبلمان با ترکیبی از رنگ خنثی

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *