منبت چوب در مبلمان

منبت مبل، کنده کاری چوب میز عسلی کنده کاری شده مبلمان

منبت چوب در گذر زمان

منبت چوب هنری است که از حکاکی و کنده کاری چوب حاصل می گردد.

منبت بر روی برخی فلزات نیز انجام می گیرد اما چوب به دلیل وزنی سبک و در دسترس بودن معمول است. تاریخ پیدایش این حرفه شاید به آغاز آشنایی انسان با الوار بازگردد. از آثار به جامانده از دوران بسیار دور می توان به انواع مجسمه های چوبی، شمشیرها و خنجرهایی با دسته های حکاکی شده چوبی،عصا، صندلی های چوبی تزئین شده و… اشاره کرد.


منبت چوب در مبلمان منبت چوب در مبلمان

در مصر باستان نیز علاوه بر موارد گفته شده ماسک های منبتکاری شده ای تهیه می کردند و از آن در مراسم مردگان خود استفاده می نمودند. اما قدیمی ترین اثر چوبی متعلق به 11000 سال قبل بوده که مجسمه ای معروف به بت شیگیر است. در ایران نیز قدمت این کار به زمان مادها و هخامنشیان باز می گردد.

هم اکنون این هنر به صورت یک حرفه درآمده و طرفداران بسیاری دارد. امروزه با پیشرفت علم و صنعت این هنر نیز علاوه بر شیوه سنتی به صورت مدرن هم صورت می گیرد. در روش مدرن با استفاده از دستگاه های صنعتی کنده کاری چوب را انجام می دهند.

تأثیر روانشناسی عنصر چوب و منبت بر انسان

طبق تحقیقاتی که در سال 2016 انجام گرفته است بوی چوب بر روی انسان اثرات مثبتی دارد. از جمله این موارد می توان به کاهش فشارخون، افزایش کنترل اعصاب پاراسمپاتیک، افزایش فعالیت های مغزی اشاره کرد. همچنین طبق مقاله ای در سال 2021 تحقیقات نشان داد چوب نقش مؤثری در کاهش استرس دارد. به این صورت که افرادی که در محل زندگی یا کارشان از المان های چوبی استفاده می کردند سطح هورمونی استرس کمتری داشتند.


کنده کاری چوب ، منبتکاری 1 منبت چوب در مبلمان

منبتکاری هایی که هنر دست استادکار است و روح و جان آدمی را جلا می بخشد. منبتهای چوب می تواند در منزل شما الگویی زیبا از طبیعت بسازند.

مزایای استفاده از چوب در اثاثیه منزل

1- مقاومت و دوام

یکی از اصول تهیه لوازم منزل این است که چه مدت زمانی می خواهید از آن استفاده نمایید.

مبلمان، کمد، تختخواب و حتی صندلی های اتاق از جنس چوب بسیار بادوام بوده و انتخابی هوشمندانه است. . اگر فردی هستید که اصالت و دوام لوازم برایتان مهم است مبلمان چوب گزینه ی مناسبی برای شماست.

2- جذابیت و ظرافت

چوب با توجه به خطوط طبیعی که دارد از ظرافت خاصی برخوردار است. می توان از این ظرافت با استفاده از هنر کنده کاری چوب استفاده کرده و دکوراسیون جذاب و توام با ظرافتی اصیل در اختیار داشت.

3- تطبیق پذیری

در مبلمان هایی که از جنس فلزات متفاوتی است برای دکوراسیون منزل حتماً باید از همان جنس استفاده نمود. برخلاف آن مبلمان چوبی قابل استفاده در هر نوع دکوراسیون می باشد. و هر دو سبک مدرن یا سنتی منزل را پوشش می دهد.


منبت مبل، کنده کاری چوب میز عسلی کنده کاری شده منبت چوب در مبلمان

4- هرگز از مد نمی افتد

اثاثیه ساخته شده از جنس چوب هرگز از مد نمی افتد. چه آنها منقش به هنر منبتکاری باشند و چه به صورت یک تخته چوب ساده باشند.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 9 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

5- قابلیت اصلاح

این نکته ای منحصر به فرد است که می توان بعد از چند سال دوباره مبلمان خود را با تغییری کوچک استفاده کنید. بدون آنکه در ساختار اصلی آن اخلالی ایجاد شود.

6- تنوع

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 7 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا (7)

اگر فردی هستید که عاشق تغییر و تنوع هستید به این نکته توجه کنید. چوب ها انواع و اقسام رنگ ها و جنس های متفاوتی دارند. و علاوه بر آن هر چوب بافت منحصر به خود را دارد که شبیه اثر انگشت مختص به خودش است. این ظرافت ها از چوب عنصری زیبا و تکرار نشدنی می بخشد. حال آنکه با استفاده از نقوش و کنده کاری چوب می توانید مبلمانی متفاوت داشته باشید. این هنر را منبت مبل می گویند که محبوبیت ویژه ای دارد.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 4 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

7- طبیعت در خانه

با داشتن دکوراتیو چوبی در منزل می توانید قسمتی از طبیعت را در خانه داشته باشید و از آن لذت ببرید.

8- مناسب برای همه اتاق ها

همه اتاق ها را می توان با چوب مبله کرد. به عنوان میز قهوه، قفسه کتاب یا قاب مبل برای اتاق نشیمن استفاده کنید. می توانید در اتاق خواب میز آرایش، تختخواب و کشوی چوبی استفاده کنید. همچنین می توانید در آشپزخانه کابینت های فلزی را با نوع چوبی آن تعویض نمایید.


نظافت لوازم چوبی، کنده کاری چوب، منبت چوب منبت چوب در مبلمان

9- نگهداری آسان

نگهداری مبلمان چوبی خیلی آسان است. تنها کافی است آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. مراقب باشید که در جایی قرار دهید که کمترین تماس با رطوبت مستقیم را داشته باشد. در این حالت مبلمان شما برای نسل های آینده نیز باقی خواهد ماند.

منبت چوب در مبلمان

منبت مبل هنری است که علاوه بر ظرافت در کار نیازمند دقت و توجه  در خصوص استحکام نیز می باشد. در مطالب زیر انواع چوب مورد استفاده در مبلمان بسته به درجه سختی تقسیم بندی و آورده شد:

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 2 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا (2)

1- چوب نرم

این نوع چوب معمولاً از درختان همیشه سبز سوزنی برگ نظیر کاج و سرو به دست می آید. اما گیاه صنوبر نیز در این گروه جای دارد. نامگذاری این نوع از چوب به دلیل بافت نرم و تراکم کمتر نسبت به سایر درختان است. مناسب برای منبتکاری های تزیینی نظیر مجسمه سازی، تابلوهای زینتی و … می باشند.

2- چوب سخت

گیاهانی نظیر بلوط، راش، ممرز، گردو و… در این گروه جای می گیرند. وزن و تراکم بافت در این چوب ها بیشتر است. این گروه مناسب ساخت لوازم چوبی بادوام بالا می باشند. از جمله استفاده در اسکلت مبلمان ، قفسه ها، منبت مبل و… .

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 8 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

3- چوب مهندسی شده

این نوع چوب به طور طبیعی وجود ندارد. بلکه با استفاده از الوار مختلف و مواد شیمیایی و تیمارهای دمایی تهیه می گردد. استحکام این چوب هم بسیار بالاست و از آن می توان به تخته سه لا، کامپوزیت، MDF و غیره اشاره کرد. در تهیه مبلمان و قفسه ها و کمد و بوفه و از این قبیل لوازم مورد استفاده قرار می گیرد.


دکوراسیون کاملاً چوبی اتاق خواب منبت چوب در مبلمان

در ادامه می توان گفت که هر چوبی مناسب کاری است. برای ساخت مبلمان منبتکاری شده از چوب های با تراکم بافت بالا استفاده می شود. نظیر گردو، راش، افرا و … . گردو و راش بومی ایران بوده و از نظر رنگ و طرح جزء محبوب ترین چوب ها جهت ساخت مبلمان و منبت آن می باشد. در منبتکاری تراش چوب بسیار مهم است به عنوان مثال بافت چوب گردو بسیار خوش نقش بوده و به اصطلاح خوش مغار است. بعد از گردو چوب راش مهمترین چوب در تهیه مبلمان است. تراش چوب راش در تهیه مبلمان کلاسیک و منبت کاری شده بسیار کاربردی می باشد و از جذابیت ویژه ای برخوردار است.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 1 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا (1)

منبت چوب در مبلمان

یک روش تزئینی برای مبلمان چوبی است که می تواند دکوراسیون منزل و یا محیط کار را منحصر به فرد سازد. امروزه با ورود به بازار یا فروشگاه های آنلاین مدل های گوناگون مبل از جنس های مختلف و کیفیت های متعدد قابل رویت است هر فرد بسته به سلیقه و بودجه ای که دارد یکی از انواع مبل ها را خریداری می کند. منبت چوب در مبلمان یک ایده جذاب برای زیبا شدن مبلمان چوبی می باشد. در ادامه در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 3 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

منبت چوب در مبلمان یعنی چه؟

حتما تا امروز کلمه منبت به گوشتان رسیده است، منبت چوب در مبلمان در واقع همان طراحی نقش خاص به کمک کنده کاری روی چوب است. در واقع افراد مجرب با کنده کاری روی چوب مبلمان، یک کالای منحصر به فرد تولید می کنند. قیمت این دسته از مبلمان کمی گران تر است اما ظاهر و زیبایی این نوع مبلمان مشتریان را تحت تاثیر قرار می دهد.

طراحی و ظرافت کار در مبلمان منبت کاری شده بسیار اهمیت دارد. این نوع مبلمان به عنوان دکوراسیون تجملاتی و سلطنتی شمرده می شوند.

طراحی و کنده کاری روی چوب از دیرباز وجود داشته است. هنر منبت کاری بسیار جذاب و زیبا است و محصولات را به شکل منحصر به فردی زیباتر می سازد.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 5 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

خرید مبلمان منبت کاری شده از مبلمان ویستا

مبل ویستا با در نظر گرفتن نیاز مشتریان انواع مبلمان با کیفیت و مرغوب را در اختیار مشتریان قرار می دهد. منبت چوب در مبلمان می تواند به صورت خیلی ریز و یا خیلی درشت صورت گیرد . شما مشتری عزیز می توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون فضای منزل یا خانه یکی از انواع مبلمان را انتخاب و خریداری نمایید.

کیفیت بالا و قیمت مناسب دو فاکتور با اهمیت برای مشتری است و ما سعی کرده ایم این دو فاکتور را همیشه در نظر داشته باشیم زیرا هدف اصلی ما جلب رضایت مشتریان است.

منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا 6 منبت چوب در مبلمان
منبت چوب و کنده کاری در مبل ویستا

منبت کاری می تواند روی انواع چوب اعم از چوب گردو، چوب گلابی، چوب راش، چوب افرا و … انجام شود. هر کدام از این چوب های گفته شده رنگ خاص خود را دارند به همین دلیل با طراحی و کنده کاری می توان محصولات جذابی را تولید نمود. کنده کاری می تواند به حالت حکاکی، برجسته نمایی یا به حالت پیکرتراشی انجام شود.

چیدمان دکوراسیون در منزل و محیط کار بسیار مهم است. انتخاب مبلمان کمک بسیاری به زیبا دیده شدن دکوراسیون کل منزل می کند. با خرید مبلمان خاص و جذاب دکوراسیون فضای خانه را گرم و دلنشین نمایید.


instagram vista منبت چوب در مبلمان

مطالب بیشتر

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *