کاربرد رنگ‌هاي پلي اورتان در صنعت مبلمان

کاربر رنگ پلی اورتان

رنگ‌ها مواد پوششی هستند که برای زیبایی و مقاومت اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رنگ‌ها انواع مختلفی داشته و با مواد اولیه متفاوتی تولید می‌شوند. هر کدام کاربردهای خاص خود را داشته و در رنگ‌های متفاوتی نیز در بازار وجود دارند. در این مقاله قصد داریم یکی از نمونه‌های کاربردی یعنی رنگ پلی اورتان را معرفی کنیم. این رنگ در صنعت مبل و مبلمان و سرویس خواب جایگاه ویژه‌ای دارد. با ما همراه باشید.

رنگ پلی اورتان کاربرد رنگ‌هاي پلي اورتان در صنعت مبلمان
رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان یک نمونه رنگ و در واقع پلاستیک اکریلیک مایعی است که برای پوشش اقلام مختلفی به کار برده می‌شود. این نوع رنگ از ترکیب آب و روغن تولید شده است و با درجه‌های مختلفی از براق بودن تولید می‌شود. از آن جایی که این رنگ بر پایه آب بوده و میزان سمی بودن آن کم است از محبوبیت بالایی برخوردار است. چرا رنگ پلی اورتان؟ از ویژگی‌های مهم این رنگ این است که به سرعت خشک می‌شود. از این رنگ برای پوشش موارد مختلفی مانند قفسه کتاب، میز، صندلی چوبی، قاب عکس و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

رنگ پلی اورتان بر پایه روغن مقاومت بیشتری خصوصا در برابر گرما دارد. همچنین برای خشک شدن به زمان بیشتری احتیاج دارد. برای کار با این رنگ حتما از تهویه مناسب برای فضا استفاده کنید. این روغن به صورت اسپری نیز در بازار موجود است که استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند. رنگ پلی اورتان مقاومت بسیار بالایی در مقابل آفتاب و باران‌های اسیدی دارد. علاوه بر ظاهر بسیار زیبا دارای مقاومت بالایی نیز می‌باشند.

رنگ پلی اورتان در مبل و مبلمان کاربرد رنگ‌هاي پلي اورتان در صنعت مبلمان
رنگ پلی اورتان در مبل و مبلمان

چرا رنگ پلی اورتان؟ رنگ پلی اورتان نسبت به رنگ‌های دیگر مقاومت بالایی در برابر خراش دارد. مکان‌هایی مانند کفپوش‌ها، کابینت‌های آشپزخانه، پایه صندلی و مبلمان و محل‌هایی که در معرض ضربه، خراش و آسیب هستند، برای استفاده از این نوع رنگ مناسب هستند. میزان آسیب و خراش با این رنگ بسیار کاهش می‌یابد.

مهم‌ترین کاربرد پلی اورتان

قبل از استفاده از این نوع رنگ بهتر است با ویژگی‌ها و کاربردهای آن به طور کامل آشنا شوید. از آن جایی که این نوع رنگ کیفیت و مقاومت بالایی دارد به عنوان پوشش نهایی بسیاری از سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی اورتان برای تمام سطوحی که در معرض نور شدید آفتاب و شرایط آب و هوایی نامناسب قرار دارند مناسب است. این رنگ دارای میزان مناسب چسبندگی است و به همین دلیل برای سطوح مختلف قابل استفاده است. در ادامه برخی از کاربردهای این نوع رنگ عنوان شده‌اند:

  • استفاده از رنگ‌های پلی اورتان در محیط‌های بهداشتی از جمله بیمارستان، درمانگاه و …

  • استفاده برای سطوح فلزی

  • استفاده بر روی سطوح چوبی برای افزایش مقاومت

  • استفاده به عنوان پوشش برای مبل و صندلی فضای باز

رنگ پلی اورتان در صنعت مبلمان

همان‌طور که گفته شد رنگ پلی اورتان از جمله رنگ‌های پوششی بسیار مقاوم است. مقاومت و ویژگی‌های مثبت این نوع رنگ باعث شده که به سرعت در حال محبوب شدن است و جایگزین مناسبی برای رنگ‌های نیترو سلولزی است. از رنگ پلی اورتان در صنعت مبلمان برای پوشش چوب، فلز و بخش‌های مختلف مبل استفاده می‌شود. فرقی ندارد جنس بدنه مبل شما چوب باشد یا فلز، در هر صورت برای افزایش مقاومت از این رنگ استفاده می‌شود. اگر مبل‌ها دارای پایه‌های چوبی باشند استفاده از این رنگ باعث می‌شود در مقابل رطوبت، خوردگی و هرگونه آسیبی مقاومت کنند. همچنین اگر تمایل به استفاده از میز و صندلی یا مبلمان برای فضای باز دارید، استفاده از این رنگ باعث می‌شود این وسایل در مقابل آفتاب، باران و شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت داشته باشند.

کاربر رنگ پلی اورتان کاربرد رنگ‌هاي پلي اورتان در صنعت مبلمان
کاربر رنگ پلی اورتان

نحوه استفاده از پلی اورتان

برای استفاده از این رنگ باید سطح مورد نظر را به طور کامل تمیز کنید. مواد موردنیاز برای رنگ کاری را به طور کامل با یکدیگر ترکیب کرده و به کمک میکسر کاملا مخلوط کنید تا رنگ نهایی یکدست شود. سپس به طور دقیق با استفاده از فرچه مخصوص سطح مورد نظر را رنگ کنید. رنگ‌های پلی اورتان به صورت پودری و اسپری نیز در بازار وجود دارند. برای خرید رنگ پلی اورتان می‌توانید به مراکز معتبر فروش رنگ مراجعه کنید.

پلی اورتان یا اپوکسی

پلی اورتان در مقابل اپوکسی مقاومت پایین‌تری دارد، اما به دلیل کمتر بودن میزان سختی انعطاف پذیری بیشتری دارند. این رنگ‌ها ممکن است دارای خراش‌های کوچکی شوند اما در مقابل ضربات سنگین بسیار مقاوم هستند. انعطاف پذیری بالای این نوع رنگ باعث می‌شود مقاومت بسیار بالایی داشته و در برابر تغییر دما نیز آسیب نبینند.

استفاده از این رنگ در صنعت مبلمان باعث افزایش میزان مقاومت این المان کاربردی و ضروری می‌شود. مبل ویستا از جمله بهترین و با تجربه‌ترین گروه تولیدی مبلمان است. این گروه با تجربه و تخصص بالا و استفاده از مواد اولیه با کیفیت مبل‌هایی بسیار زیبا و با کیفیت تولید می‌کند. این رنگ علاوه بر تولیدکنندگان مبلمان می‌تواند توسط خود فرد نیز به راحتی برای پوشش مبلمان و سایر وسایل مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از این رنگ حتما نکات ایمنی را رعایت کرده و با توجه به دستورالعمل موجود بر روی رنگ از آن استفاده نمایید.

instagram vista 1024x328 کاربرد رنگ‌هاي پلي اورتان در صنعت مبلمان
مبل ویستا را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *