رعایت اصول نشستن روی مبل و صندلی

نحوه ی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی ‏

همه ی ما میدانیم که مبلمان نقش مهمی در دیزاین منزلمان دارد. اکثر اوقات روی مبل مینشینیم و باید برای محافظت از ستون فقرات طرز نشستن روی مبلمان و اصول نشست ‌وبرخاست روی مبل را بدانیم. آیا شما نحوهی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی را میدانید؟ آیا میدانید که طرز نشستن روی مبلمان روی سلامت ستون فقراتتان تأثیر میگذارد؟ در این مقاله به بررسی اصول نشست‌وبرخاست روی مبل، طرز نشستن روی مبلمان، نحوهی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی میپردازیم.

طرز نشستن روی مبل و صندلی 1 رعایت اصول نشستن روی مبل و صندلی
طرز نشستن روی مبل و صندلی

تحقیقات صورت گرفته حاکی از این است که نشستن طولانی‌مدت روی مبلمان و صندلی باعث میشود. که خطر ابتلا به مشکلات عضلانی، بیماری قلبی و عروقی و دیابت به علت بی‌تحرکی افزایش پیدا کند. متأسفانه، تقریباً ازآنجایی‌که همهی ما به تکنولوژی وابسته ایم و از کامپیوتر استفاده میکنیم، باید مراقب سلامتیمان باشیم. فهمیدن نحوه ی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی مستلزم انجام چند مرحله ی ساده است. هر بار که مینشینید، این مراحل را تکرار کنید تا به بدن کمک کنید تا در بهترین وضعیت قرار بگیرد.

ابتدا هنگام نشستن روی مبل یا صندلی، شانه‌ها و گردن خود را به سمت جلو بچرخانید و به حالت خمیده قرار دهید. سپس، سر و شانه ها را به‌آرامی بلند کنید. کمرتان را به جلو فشار داده و منحنی ستون فقرات را برجسته کنید. حالا که روی صندلی نشسته اید باید به عوامل دیگر هم توجه کنید.

صندلی خود را تنظیم کنید

صندلی خود را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید تا جایی که پاها با زمین موازی باشند و زانوها در راستای لگنتان قرار بگیرند. بازوها نیز باید با زمین موازی باشند. آرنج ها را در کنار بدن قرار دهید و اگر بازوها را خم‌کنید، به عضلات بازوها و شانه های شما فشار وارد میشود.

ارتفاع مناسب

ارتفاع صندلی را متناسب با بدن خودتنظیم کنید. صندلی شما باید به‌اندازه کافی بلند باشد تا پاهایتان روی زمین صاف قرار بگیرد و زانوها هم‌راستا با لگن یا کمی پایینتر از لگن قرارگرفته باشند. اگر هنگام نشستن روی مبل خیلی صاف بنشینید، شانه ها باگذشت زمان خسته میشوند. ارتفاع مبل از زمین باید به حدی باشد که هنگام نشستن روی مبل کف پاهای شما روی زمین قرار بگیرند، در این ‏صورت به زانوهای شما فشار وارد نمی‌شود. اگر قصد خرید مبلمان دارید، به این نکته توجه کنید. مبلمان ویستا ‏باعرضه‌ی مبلمان‌های راحتی با طراحی و کیفیت ایده آل، آمادهی ارائهی محصولات و خدمات به شما میباشد.‏

پشتی مناسب

مطمئن شوید که قسمت فوقانی و پایین کمر شما به‌خوبی روی مبل قرارگرفته است. برخی از مبلمان ها و صندلیها پشتی دارند و باعث میشود که روی کمر فشار کمتری وارد شود. در صورت لزوم، شما میتوانید بالشتک های بادی یا بالش‌های کوچک، درست بالای باسن، بین پشتی صندلی و ستون فقرات قرار دهید. اگر مبلتان تکیه‌گاه کوتاهی دارد میتوانید به کمک کوسن‌ های اضافی، ارتفاع مبل را افزایش دهید.

پاها را روی زمین قرار دهید

اطمینان حاصل کنید که وزن بدن شما به‌طور مساوی روی باسن قرارگرفته است. زانوها را در زاویه راست خم‌کنید و مطمئن شوید که زانوهایتان هم‌راستا با لگن یا کمی پایین‌تر از لگن قرار گرفتند. پاهایتان باید صاف روی زمین قرار بگیرند. پاهایتان را روی‌هم نیندازید؛ این کار باعث میشود. که جریان خون کاهش پیداکرده و عضلات دچار کشیدگی شوند.

نحوه ی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی ‏ 1 رعایت اصول نشستن روی مبل و صندلی
نحوه ی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی ‏

استفاده از وضعیت مناسب

باسن خود را تا جایی که میتواند روی صندلی قرار بگیرد به عقب فشار دهید. اگر روی صندلی اتاق نشیمن یا مبل نشسته‌اید، مهم است که پاها را روی زمین صاف نگه‌دارید و پشت خود را صاف کنید. شانههای شما باید عقب باشد. در هر مکان و به هر شکلی که نشستهاید، مهم است که شانهها را به عقب نگه‌دارید. تا هنگام نشستن از خم شدن و قوز کردن پشت خودداری کنید. باگذشت زمان، این کار میتواند گردن و شانه های شمارا تحت‌فشار قرار دهد و باعث درد مزمن و سردرد شود. اگر قرار است مدت‌زمان طولانیتری بنشینید، خوب است که در صورت امکان آرام‌آرام تکان بخورید. این کمک میکند تا بدنتان فعال و متعادل باشد.

شما باید به این نکته توجه داشته باشید که عدم اطلاع از نحوهی صحیح نشستن روی مبلمان و صندلی باعث میشود. که دچار مشکلات مربوط به ستون فقرات و کمردرد شوید. آسیبهای ناشی از ایجاد فشار روی عضلات بدن گاهی اوقات باعث بروز مشکلات جدی میشود. اگر قصد دارید که کمتر دچار کمردرد شوید بهتر است که با اصول نشست‌وبرخاست روی مبل آشنایی داشته باشید. توجه داشته باشید که انتخاب مبلمان و صندلی مناسب میتواند نقش مهمی در جلوگیری از مشکلات مربوط به کمر داشته باشد.

 

گروه تولیدی مبلمان ویستا

از چوبهای صنعتی مرغوب و باکیفیت، همچنین اسفنجها و پارچه های مرغوب برای تولید محصولات استفاده می‌کند. کیفیت محصولات مبلمان ویستا باعث شده که در بین تولیدکنندگان مبلمان در ردهی بالاتری قرار بگیرد. اگر قصد خرید مبلمان برای منزل یا محل کارتان رادارید، با انتخاب مبلمان ویستا پشیمان نخواهید شد!

instagram vista 1024x328 رعایت اصول نشستن روی مبل و صندلی
مبل ویستا را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *