انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

انواع ثرمه مبل

آشنایی با انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

در این مقاله می‌خواهیم درباره اهمیت استفاده از ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل صحبت کنیم. در هنگام خرید مبلمان بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. نکته اول توجه به سبک مبلمان است. در ابتدا باید سبک مورد علاقه خود را با توجه به دکوراسیون داخلی منزلتان و نوع کاربرد مبلمان انتخاب کنید. به طور مثال می‌توانید از میان مبلمان کلاسیک، مدرن، مینیمال، نئو کلاسیک و غیره یکی را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است تزییناتی که در مبل انجام می‌شود بر اساس سبک آن انتخاب می‌شود؛ بنابراین انتخاب ثرمه مبلمان و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل تا حد زیادی به نوع سبک مبلمان بستگی دارد. از جمله نکات مهم در هنگام خرید مبلمان توجه به کیفیت بدنه، رنگ چوب و پارچه، کیفیت پارچه، ضد آب و ضد لک بودن پارچه، مقاومت مبل در برابر شوینده‌ها و جذب بوی غذا و دود، بالا بودن خاصیت کشسانی آن، کیفیت دوخت و در نهایت توجه به تزئیناتی است که در طراحی و ساخت مبل به کار رفته است.

لاویز 4 انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

از جمله تزئیناتی که روی مبل‌ها انجام می‌شود می‌توان به انواع نوار، هد نیل، منگوله، ثرمه مبل، قیطان، دامن پیلی دار، کوک ساده، فلنج، دکمه و شرابه دوزی، گل میخ‌های نیکل، برنجی، طلایی، شرابی، کوک مانند و غیره اشاره کرد. در مبلمان مدرن از گل میخ‌ها با فاصله‌های بسیار زیاد استفاده می‌شود. اما در سبک کلاسیک گل میخ‌ها به صورت چسبیده به هم و پشت سر هم روی مبل قرار داده می‌شوند. پس می‌توان گفت استفاده از تزیینات مختلف مانند ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند ظاهر بسیار زیبایی را در مبل به وجود آورد.

ثرمه چیست؟

ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل 1 انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

برای آشنایی با ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل در ادامه با ما همراه باشید. ثرمه زدن یکی از روش‌هایی است که ظاهر بسیار شکیل‌تری به مبل‌ها می‌دهد. به کمک ثرمه می‌توان تمیزی کار رویه کوبی را دو چندان کرد. در حقیقت ثرمه درزهای مبل را کاملاً پوشانده و شکاف‌ها دیگر قابل مشاهده نیستند. در حقیقت دوخت و ظاهر تمیزتری دیده می‌شود.

انواع ثرمه مبل

ثرمه انواع مختلفی دارد و از گذشته تاکنون در بازسازی مبلمان قدیمی و ساخت مبلمان جدید از آن استفاده می‌شود. اولین مدل ثرمه ای که سال‌هاست از آن در ساخت مبلمان استفاده می‌شود ثرمه طنابی است. ثرمه نواری قدیمی‌ترین و رایج‌ترین مدلی است که هنوز هم از آن در صنعت مبل سازی استفاده می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این مدل ثرمه می‌توان به کیفیت و دوام بسیار بالای آن اشاره کرد. در حقیقت می‌توان گفت این مدل ثرمه بادوام‌ترین نوع نوارهای تزئینی در بازار است و راز ماندگاری آن در صنعت مبل سازی همین طول عمر و دوام آن است.

 

امروزه این نوارها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌شوند. دارای درخشندگی بالایی هستند و ظاهر بسیار زیبایی به مبل می‌دهند. به کمک ثرمه طنابی به راحتی می‌توان کناره‌های مبل را پوشش داد و بر زیبایی آن افزود. ثرمه نواری از به هم تابیدن سه یا چهار رشته نوار با قطر یکسان تولید می‌شود. این نوع ثرمه در انواع زری دار، سه لایه، چهار لایه، ضخیم، نازک و غیره تولید می‌شود. از ویژگی‌های دیگر این ثرمه می‌توان به کشسانی بالا، ثابت بودن رنگ، درخشندگی فوق العاده و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

انواع ثرمه مبل انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

همچنین ثرمه در پهناهای مختلفی تولید می‌شود. پهنای ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل بسیار مهم است. برای مبلمان ظریف‌تر بهتر است از ثرمه­ هایی با پهنای کمتر استفاده شود. از انواع دیگر ثرمه می‌توان ریشه مبلی ساده، نوار مبلی رشته‌ای، نوار مبلی مارپیچ، نوار مبلی یک طرفه، ریشه مبلی دوبل، ریشه مبلی دوبل روبان دار، نوار ثرمه تی، نوار مبلی طرح پروانه‌ای، نوار مبلی ساده دو طرفه، نوار مبلی نگین دار، نوار مبلی زری دار و غیره را نام برد. در این میان نوارهای مبلی ساده برای مبلمانی با سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از ثرمه

در مبلمان مدرن استفاده از ثرمه رایج نبوده و بیشتر از قیطان‌های پارچه‌ای همرنگ با پارچه بدنه مبل برای پوشاندن کناره‌ها و درزهای مبل استفاده می‌شود. در واقع استفاده از ثرمه مبلمان و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل به سبک مبلمان بستگی دارد.

یکی از ساده‌ترین ثرمه­ ها که به عنوان نوار مبلی تخت مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوار ثرمه چشم بلبلی است. در این ثرمه از قیطان و ثرمه باریک استفاده نشده است و در مقایسه با نمونه‌های دیگر دارای قیمت کمتری است. اولین انتخاب برای تولید مبل نوار ثرمه تخت است. تا به اینجا به اهمیت استفاده از ثرمه پی بردید در ادامه به بیان نکات بیشتری درباره این محصول می‌پردازیم.

چسباندن ثرمه مبل منزل انواع ثرمه مبل و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل

درباره ثرمه

همان طور که اشاره شد ثرمه از تابیده شدن تعدادی نخ به هم با یک دستگاه تولید میشود. تولید ثرمه و نوار مبل به کمک دستگاه‌های مخصوصی و با استفاده از تکنولوژی خاصی انجام می‌شود. بدین منظور نخ‌هایی از جنس سوپر برایت، پنبه و غیره به کمک دستگاه به هم تابیده می‌شوند. به کمک این دستگاه‌ها می‌توان انواع مختلف ثرمه را در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف بافته و تولید کرد. قطر نوارهای تولید شده معمولاً چیزی در حدود یک سانتی متر است. البته این مقدار با توجه به مدل ثرمه کمی متغیر خواهد بود.

بهترین وسیله برای پوشاندن و پنهان کردن محل اتصال پارچه و چوب روی مبلمان و مخفی کردن انتهای منگوله‌های دور مبل ثرمه است. این نوارهای تزیینی پس از اتمام و تکمیل مراحل ساخت مبل به کمک چسب حرارتی به دور تا دور مبل و درزهای آن چسبانده می‌شوند. با این کار محصول نهایی شکیل‌تر و تمیزتر خواهد بود و با کیفیت‌تر و بدون نقص به نظر خواهد رسید. میزان انعطاف پذیری این نوارها نباید خیلی کم یا زیاد باشد و باید بر اساس استانداردهای موجود تولید شود. در غیر اینصورت کیفیت بالایی نخواهد داشت و پس از مدتی دچار تغییر شکل می‌شود. پس نحوه استفاده از ثرمه و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل بسیار مهم است.

کاربرد دیگر ثرمه

البته ثرمه تنها در صنعت مبل سازی کاربرد ندارد. و از دیگر کاربردهای آن می‌توان به تزئین کوسن، پرده، فرش، تاب، کیف دستی، آباژور و غیره اشاره کرد. رویه کوب‌های حرفه‌ای کاملاً به استفاده از ثرمه مسلط هستند و به راحتی می‌توانند بهترین و مناسب‌ترین ثرمه را انتخاب کنند. هارمونی رنگی ثرمه­ های با پارچه و چوب مبل بسیار حائز اهمیت است. مبل ویستا از جمله مجموعه‌های تولیدی است که در رویه کوبی صندلی غذاخوری، بالای تخت و غیره از انواع مختلف ثرمه استفاده می‌کند. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به ثرمه مبلمان و نحوه تزئین آن در مبلمان منزل پرداخت شود. امید است مطالعه این مطلب بر دانش شما افزوده باشد. با ما در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام همراه باشید.

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *