انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن

انواع میز غذاخوری در مبل ویستا

انواع میز غذاخوری بر اساس مدل

شما با شنیدن اسم میز غذاخوری یاد چه چیزی می­افتید؟ آیا فقط غذا خوردن به ذهنتان می­رسد؟ میز غذاخوری داستان­ های خودش را دارد و هر کسی می­تواند خاطره­ های زیادی با آن بسازد. مثلا وقتی پشت میز غذاخوری نشسته­ بودید و ایمیل قبولی در یک مصاحبه­ ی شغلی به دستتان ­رسید یا زمانی که مشق­ های بچگی­تان را پشت میز غذاخوری می­نوشتید، عصرهایی که با خانواده دور هم جمع می­شدید و چای می­نوشیدید و هزاران خاطره­ای که می­شود با آن ساخت. نگهداری از میز غذاخوری بسیار مهم است و استفاده از محافظ برای صفحه میز به دوام و طول عمر میز شما کمک می­کند. محافظ میز غذاخوری انواع مختلفی دارد:

محافظ شیشه­ ای، محافظ ژله­ ای و محافظ پارچه ­ای. که در ادامه با هر کدام از این محافظ­ ها آشنا می­شویم. یکی دیگر از نکات جذاب، اکسسوری روی میز غذاخوری است که به شدت روی خلق و خوی افراد تاثیر می­گذارد که به آن هم می­پردازیم.

خرید میز غذاخوری انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن
خرید میز غذاخوری

برای خرید یک میز غذاخوری باید به چه ویژگی­ هایی توجه کرد؟

میزهای غذاخوری بر اساس جنس، شکل و مدلشان با هم متفاوت­ اند و دانستن درباره تفاوت­ هایشان به شما کمک می­کند که بهترین میز غذاخوری را که با منزلتان تناسب دارد انتخاب کنید.

انواع میز نهار خوری انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن
انواع میز نهار خوری
  • محبوب­ترین مدل میز غذاخوری میزهای مستطیلی شکل­ اند. این میزها برای اتاق­ های باریک و دراز بسیار مناسب هستند و به خاطر گوشه­ هایی که دارد افراد بیشتری می­توانند دور آن بنشینند.

 

  • برای خانواده­ های کوچک و کم جمعیت و فضای کم میزهای دایره­ ای بهترین انتخاب هستند. نشستن پشت این میزها احساس صمیمیت و دنجی منتقل می­کند و برای دورهمی­ ها عالی­اند. این میزها برای بچه ­دارها عالی هستند چون تیزی ندارند.

 

  • یکی دیگر از میزهایی که به میزهای دایره­ای شباهت دارد میزهای مربعی هستند. فضای کمی را اشغال می­کنند و برای اتاق­ های کوچک مناسب­ اند. برای خانواده های 4 یا 8 نفره میز مربعی انتخاب خوبی است چون هر کسی در فاصله برابر از دیگری قرار دارد و فضا راحت و رضایت­ بخش است.

 

  • میزهای چوبی از رده خارج نمی­شوند و انتخاب خوبی برای کلاسیک ­پسندان هستند. میزهای دایره­ای، مستطیلی و مربعیِ چوبی برای همه نوع دکور داخلی مناسب است. میز چوبی نه تنها با دکور خانه شما مطابقت دارد بلکه رنگ و لعاب خوبی به آن می­دهد.

 

  • اگر دنبال یک میز مدرن و شیک هستید، میز شیشه­ ای همان چیزی است که شما می­خواهید. در کنار ظرافتی که میز شیشه­ ای دارد، نگهداری و تمیز کردن آن بسیار راحت است. این میز به خاطر بازتاب نور، درخشندگی به فضا می­دهد.
میز نهار خوری مدرن انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن
میز نهار خوری مدرن
  • میزهای مدرن و امروزی، آخرین مدل میزهای غذاخوری هستند و می­توانند از هر جنس و به هر شکلی باشند. سبک­های مدرن میز غذاخوری بی­نظیر هستند چون نیازی نیست که آن­ها را با رنگ اتاق مطابقت بدهید. نیمکت­ ها ( سکوها benches) بخشی از سبک امروزی میزهای غذاخوری شده ­اند؛ به جای استفاده از صندلی برای یک ضلع میز مستطیلی، از نیمکت استفاده می­کنند. این نیمکت­ ها باعث صرفه­ جویی در فضا می­شوند و می­توانید افراد بیشتری را جا بدهید. علاوه ­بر این، نیمکت فضای شما را کلاسیک و شیک می­کند.

چگونه از سطح میز غذاخوری محافظت کنیم؟

آیا شما هم وقتی از بیرون می­رسید کلیدها را روی میز پرت می­کنید؟ یا کودکتان موقع غذا خوردن، غذا را روی میز می­ریزد؟ یا ظروف و لیوان­ ها را روی میز سُر می­دهید؟ باید بدانید که همه این کارها به سطح میز غذاخوری شما آسیب می­زند. برای اینکه عمر میز غذاخوری طولانی شود، باید از یک محافظ میز غذاخوری استفاده کنید. استفاده از محافظ برای صفحه میز از مرطوب شدن، خراش و لک شدن میز جلوگیری می­کند. محافظ­ میز غذاخوری چند نوع دارد: محافظ شیشه ­ای، محافظ ژله ­ای و محافظ پارچه­ ای.

محافظ شیشه انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن

محافظ شیشه­ ای:

این محافظ ها بسیار مناسب است چون کل سطح میز شما را می پوشاند و همچنین زیبایی به میز می­بخشد اما کمی پر هزینه است. محافظ شیشه­ ای با یک دستمال تمیز و نمدار به سادگی تمیز می­شود. این محافظ ضد خش و ضد آب است و اگر ضربه خیلی محکم به آن وارد نشود تا سال­ها عمر می­کند. شما می­توانید رنگ شیشه را هم متناسب با فضایی که دارید انتخاب کنید.

محافظ پارچه ­ای:

یکی از ارزان­ترین انواع محافظ میز غذاخوری­، محافظ پارچه ­ای است که از میز در برابر خراش و نور آفتاب محافظت می­کند. اما اگر آب و نوشیدنی روی میز بریزد دیگر محافظ پارچه­ ای نمی­تواند جلوی نفوذ رطوبت را بگیرد. برای تابه ­های داغ هم حتما باید از زیر قابلمه ­ای استفاده کنید. محافظ پارچه­ ای را به راحتی می­توانید با دست یا ماشین لباسشویی بشویید.

محافظ ژله­ ای:

این محافظ ضد آب، ضد لک و ضد لغزش است. سطح این محافظ نرم و صاف هست و شما می­توانید به راحتی پاکش کنید. این نوع محافظ برای میزهای غذاخوری رستوران­ ها و مجالس پذیرایی مناسب است. خوبی محافظ ژله ­ای این است که می­توانید سفره یا رومیزی پارچه ­ای را زیر این محافظ بگذارید و زیبایی را به آشپزخانه خود بدهید. این محافظ را می­توانید برای هر جنس میزی انتخاب کنید.

میز غذاخوری کلاسیک انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن
میز غذاخوری کلاسیک

اکسسوری روی میز غذاخوری

چیدمان میز غذاخوری می­تواند روی افراد تاثیرگذار باشد؛ فرقی نمی­کند که یک شام کاری باشد، شام سالگرد ازدواج یا یک شام معمولی کنار خانواده و دوستان. چیدمان ظروف، لیوان­ها، رنگ­ها و غذا باید با خلاقیت باشد. اینکه مدل چیدمان مدرن باشد یا کلاسیک به سلیقه شما بستگی دارد اما یادتان باشد که اولویت اکسسوری روی میز غذاخوری کارایی و قابل­ استفاده بودن­ آن است. اکسسوری روی میز غذاخوری چیزهای عجیب و غریبی نیستند و همه ما از آن­ها استفاده می کنیم:

رومیزی:

اگر سطح میز غذاخوری شما زیبا هست که نیازی به یک رومیزی که تمام سطح آن را بپوشاند ندارید. با یک رانر می­توانید زیبایی ­اش را بیشتر کنید.

دستمال سفره:

دستمال سفره یکی از اکسسوری­ه ای روی میز غذاخوری است هنگام غذا خوردن روی زانو انداخته می­شود تا از ریختن غذا روی لباس محافظت کند. بعد از غذا هم برای پاک کردن دور دهان و تمیز کردن دست­ ها استفاده می­شود. رنگ دستمال سفره باید با رنگ میز غذاخوری هم­خوانی داشته باشد.

اکسسوری میز نهار خوری انواع میز غذاخوری و بایدها و نبایدهای آن
اکسسوری میز نهار خوری

تزیین وسط میز:

تزیین وسط میز به شما کمک می­کند که بقیه وسایل را حول آن بچینید. اگر از شمع استفاده می­کنید، شمع را در یک شمعدان وسط میز قرار دهید. یک گلدان با گل­ های تازه یا مصنوعی خوش آب و رنگ در وسط میز می­تواند جذابیت زیادی به میز شما بدهد.

با شناختن مدل میزهای غذاخوری و انتخاب متناسب با دکوراسیون منزلتان، زیبایی و تنوع را برای خودتان ایجاد کنید. یادتان باشد با استفاده از محافظ برای صفحه میز عمر میز غذاخوری را بیشتر کنید، اکسسوری­ های جذاب و خلاقانه بکار ببرید تا بتوانید با آن خاطره­ های بیشتری بسازید.

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *