انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

روکش چوبی در صنایع چوبی

در سال 1334 هجری شمسی نخستین کارخانة ساخت روکش و تخته چندلا در شهر رشت شروع بکار نمود. اما امروزه تعدادی کارخانه‌های کوچک و بزرگ در همین زمینه در کشور مشغول به کار هستند. بررسی‌های قدیمی دوران قبل از میلاد مسیح، نشان دهندة تکنیک لایه لایه کردن چوب در کشور مصر به عنوان حرفة با اهمیت است.

تابوت و گهواره به جا مانده از دوران فرعونیان مصر باستان این موضوع را بیشتر به اثبات رسانده است. با این که ساخت روکش چوبی به دوران بسیار گذشته باز می‌گردد ولی رشد و نمو آن در قرن‌های 17 و 18 میلادی به بالاترین میزان ممکن می‌رسد. اما دربارة صنعت روکش سازی از چوب، مصریان قدیم از هزار سال گذشته آشنایی خوبی در این مورد داشتند.

عکس‌هایی که از کارگاه‌های روکش سازی آن زمان در موزه‌های فرانسه و انگلیس بوده این موضوع را نشان می‌دهد که پایه کار در این حرفه از هزاران سال پیش تاکنون خیلی فرقی نداشته اما مرور زمان روش و تکنیک کاری کاملاً عوض شده و پیشرفت‌های زیادی در زمینة تولید روکش چوب، روکش صفحه، میز روکش شده، انواع روکش، بهترین روکش چوب به وجود آمده است در این مقاله توجه شما عزیزان را به بررسی دربارة موضوع انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبل و مبلمان جلب می‌نماییم.

روکش های چوبی در مبلمان انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

روکش چوب چیست؟

به لایه‌هایی نازک از چوب که طی مراحل خاصی تولید می‌شوند. اما شکل ظاهری روکش‌های چوبی مربعی شکل و از جنس چوب می‌باشند. اما برای پایداری و دوام بیشتر دربارة روکش‌های چوبی طبیعی باید از یک لایه آستر روغنی استفاده نمود. درضمن ساخت روکش از چوب طبیعی می‌باشد. به علت کمبود تعداد چوب با نقش‌های خاص و دلنشین و بدون ایراد و قیمت بالای آن این مدل از چوب‌ها تبدیل به روکش می‌شوند. وبر سطح نئوپان، چند لایی، فیبر، ام دی اف قرار می‌دهند. مبل ویستا، با بیش از نیم قرن فعالیت و تجربه بالا در تولید و عرضه مبل کلاسیک، مبل راحتی، مبلمان مدرن، آوانگارد، نئوکلاسیک، غذاخوری، بوفه، ویترین، آینه، کنسول، سرویس خواب در خدمت همة مشتریان گرامی می‌باشد.

مبلمان با روکش چوبی انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

کاربرد روکش چوب

کاربرد روکش، در تهیه و ساخت انواع وسایل از قبیل: کابینت، کفپوش، صندلی، مبلمان، سرویس خواب، میز روکش شده، روکش صفحه و همة وسایلی است که از جنس چوب و مصنوعات چوبی باشد که همة موارد گفته شده یا دارای روکش طبیعی از جنس چوب یا مصنوعی بنا به سلیقه و در خواست مشتری و متناسب با دیزاین و دکوراسیون منزل وی می‌باشد. مبل ویستا، بزرگ‌ترین تولید کننده، مبلمان منزل، مبل کلاسیک، سرویس خواب، آینه و کنسول می‌باشد.

انواع روکش‌های چوبی

روکش چوبی در صنایع چوبی انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

انواع روکش، که شامل روکش طبیعی، روکش چوب مصنوعی می‌باشد. اما در این بین بهترین روکشها، چوب ملچ و چوب راش می‌باشد چون این مدل از انواع روکش چوب طبیعی، منجر به طبیعی و زنده بودن در انجام کار می‌شود. روکش چوب طبیعی دارای عمر زیادی می‌باشد. همچنین توانایی ترمیم درست نمودن و انجام دوبارة رنگ کاری را دارا می‌باشد. تنها عیب آن در برابر رطوبت عمر کوته‌تری دارد. طرز ساخت این مدل از روکش به این صورت است که لایه‌ای نازکی از چوب بر روی‌ام دی اف پرس می‌شود تا نمای کار بتواند زیبایی چوب و طرح آن را به خود بگیرد.

اما دربارة روکش مصنوعی، این مدل از روکش‌ها در برابر رطوبت و حرارت مقاوم می‌باشند و جنس آنها از ورقة نازک پی وی سی است. این مدل از روکش، دارای طرح و رنگ متنوع می‌باشد و برای روکش صفحه، مثل: تخته فیبر، نئوپان و ..کاربرد دارد.

روش آماده سازی روکش چوب طبیعی

روش آماده سازی روکشهای چوبی طبیعی به 2 صورت انجام می‌شود 1- روش لوله بری 2- روش کاردی. در، روش لوله بری برای آماده سازی، ماده نخستین لوله از گرده بینه استفاده می‌شود. که بعد پخت، آن را ما بین 2 گیره دستگاه لوله بر می‌گذارند و کار اجرایی روکش گیری انجام می‌شود. اما در روش کاردی، ماده نخستین چوبی به شکل چهار تراش آماده می‌گردد.

سرویس خواب نفیس با روکش های چوبی انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

انواع روکش چوب مصنوعی

در حال حاضر استفاده از روکش مصنوعی امروزه به دلیل استفاده بیش از اندازه آنها در صنعت ام دی اف ( MDF ) بسیار متداول شده است. از انواع روکش ، از نوع مصنوعی به 1- ورق‌های کاغذی 2- روکش ترموپلاستیک 3- روکش پلی وینیل کلراید می‌توان اشاره نمود. اما روکش ، در بخش مصنوعی به لترون می‌توان اشاره نمود. این روکش صفحه، از جنس کاغذ تزیینی به شکل ساده یا طرح با استفاده از رنگ‌های زیبا و متنوع می‌باشد. اما کاربرد این مدل از روکش در تولید مصنوعات چوبی، کابینت آشپزخانه است.

روکش چوب مصنوعی از ارزان‌ترین و مناسب‌ترین نوع روکش می‌باشد که در مبلمان و وسایل قیمت مناسب بکار برده می‌شود. روکش ترموپلاستیک، از انواع دیگر روکش مصنوعی است که بر اثر حرارت گرما تغییر شکل ظاهری داده و خاصیت منعطف پذیری بالایی دارد. میزان انعطاف پذیری این مدل از روکش از مزیت کاربری آن به شمار می‌رود. اما روکش پلی وینیل کلراید، دارای توانایی انعطاف پذیری بالا می‌باشد. و کاربرد آنها در ساخت درهای کابینت آشپزخانه، نوارهای لبه می‌باشد. این مدل از روکش در مقابل رطوبت مقاومت بیشتر ولی در برابر حرارت مقاومت کمتری دارند.

 انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان

بهترین روکش

از، انواع روکش چوب و وکیوم بهترین نوع شناخته شده است. کاربردهای مهم آن در صنعت مبلمان چوبی، سرویس خواب، می‌باشد. زیرا روکش صفحه، در صنعت مبلمان ممکن است در اثر آسیب دیدن و خوردگی زود خراب شود ولی با استفاده از روکش وکیوم این مشکل حل می‌شود. حتی میز روکش شده هم در برابر هر گونه ضربه و آسیبی درامان می‌ماند. دیگر لوازم چوبی، درب حمام، درب اتاق، دستشویی از سیستم روکش وکیوم استفاده می‌شود و این کار جهت حفاظت بیشتر و ماندگاری بالاتر انجام می‌شود. مبل ویستا بزرگترین تولید کنندة مبلمان و سرویس‌های زیبای چوبی آماده ارائة بهترین خدمات با بالاترین کیفیت به مشتری می‌باشد.

جمع بندی

مبل ویستا بزرگ‌ترین تولید کننده در زمینه‌های مختلف ساخت مبل و سرویس چوب می‌باشد این شرکت دارای رویکرد مشتری مداری و ارائه خدمات برتر به بهترین شکل ممکن به مشتریان عزیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌باشد. اجرای کلیه موارد روکش صفحه، میز روکش شده ، بهترین روکش و بسیاری از مواردی این چنینی از جمله فعالیت‌های این شرکت می‌باشد. مبل ویستا با تکیه بر سابقة طولانی در صنعت مبلمان مفتخر است که در زمینه‌های مختلف تولید و عرضة صنعت مبل و چوب در خدمت هم‌وطنان گرامی باشد.

instagram vista 1024x328 انواع روکش‌های چوبی مورد استفاده در صنعت مبلمان
مبل ویستا را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *