راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی

استفاده از روکش مبل روشی مناسب برای جلوگیری از آسیب و کثیف شدن مبلمان

نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی

 

اگر از افرادی كه حیواناتی مانند مار، راسو، سنجاب، خرگوش، جوجه‌تیغی، راكون، میمون، طوطی و كاسكو، برخی حیوانات وحشی و … را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می كنند صرف‌نظر كنیم، متداول‌ترین حالت زندگی با حیوانات كه حیوان خانگی محسوب شوند، سگ‌ها و گربه‌ها هستند. نگهداری از مبلمان با وجود حیوان خانگی، نیاز به اطلاع از مواردی دارد كه در این مقاله قصد داریم به شرح آن بپردازیم. بنابراین اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید كه با حیوانات مأنوسید و علاقه دارید یكی از انواع آن‌ها را در منزل نگه‌داری كنید، شما را به مطالعه مقاله حاضر دعوت میكنیم. پس تا پایان این متن با ما همراه باشید!

نگهداري مناسب از مبلمان منزل در صورت وجود حيوان خانگي راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
نگهداري مناسب از مبلمان منزل در صورت وجود حيوان خانگي

 

پیشینه نگه‌داری از حیوان خانگی

شاید به نظر برسد كه نگه‌داری از حیوان خانگی، یكی از روش‌های نوین غربی و به دلیل جدا افتادن انسان‌ها از هم و حاصل زندگی صنعتی و ماشینی باشد، اما نقاشیهای روی دیوارها و برخی مكان‌های باستانی، حاكی از آن است كه زندگی با حیوانات، قدمتی 15000 ساله دارد. مردم باستان حتی به اهلی كردن حیوانات وحشی از جمله گرگ‌ها، شیرها و پلنگ‌ها نیز علاقه نشان میدادند. در كشورهایی نظیر یونان، مصر و ایران باستان نیز، نگه‌داری حیوانات اهلی مانند سگ و گربه و حتی حیوانات وحشی، مرسوم و متداول بوده و شاهزادگان و اشراف‌زادگان نیز به آن رغبت نشان میدادند. نقاشیهای به جا مانده از قرن هفده و هجده میلادی كه اشراف‌زادگان را در كنار حیوانات خانگیشان به تصویر كشیده‌است، گواه این مدعی است. دلیل این امر میتواند ارضاء نیاز انسان‌ها به برقراری ارتباط با طبیعت و از جمله حیوانات و همچنین ارضاء حس والدگری(پدری و مادری) باشد.

علاقه به حيوانات اهلي و خانگي داراي پيشينه‌اي قديمي است راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
علاقه به حيوانات اهلي و خانگي داراي پيشينه‌اي قديمي اس

 

روش‌های نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی

 

   با توجه به آنچه گفته شد، معلوم میشود كه علاقه انسان به زندگی در كنار حیوان به عنوان عنصری زنده از طبیعت، همیشه وجود داشته‌است و همواره نیز وجود خواهدداشت. با این‌حال زندگی امروزه انسان‌ها تفاوت‌های زیادی با سبك زندگی گذشتگان دارد. انسان‌های امروزی ناچارند در فضاهای كوچك آپارتمانی زندگی كنند، حیوانات خود را در كنارشان در اتاق‌ها و محل سكونت خود اسكان دهند و آداب و شرایط زندگی در آپارتمان و روش برخورد با وسائل زندگی را به حیوان بیاموزند. از آن‌جایی كه مبلمان منزل گران قیمت است و هر روز امكان تعویض و مرمت آن وجود ندارد، به منظور نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی، نكاتی را باید رعایت كرد و مطالبی را به حیوان آموزش داد كه در این بخش به شرح آن میپردازیم.

نقاشي‌هاي روي ديوارها و آثار باستاني به عنوان سندي براي علاقه انسان‌ها به زندگي در كنار حيوانات راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
نقاشي‌هاي روي ديوارها و آثار باستاني به عنوان سندي براي علاقه انسان‌ها به زندگي در كنار حيوانات

آموزش به حیوان

 • آموزش به حیوان در نحوه زندگی و برخورد با وسایل منزل از جمله مبلمان به حیوان
 • نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی كه شامل نكات و موارد متعددی است كه در ادامه بیان خواهند شد.
در رابطه با آموزش حیوان باید گفت كه:
 • اندازه حیوان باید متناسب با فضای زندگی و داخلی آپارتمان یا منزل باشد و اگر توله است باید اندازه آخرین رشد جسمانی او را محاسبه كرده و در نظر بگیرید تا فضا برای حیوان كوچك و غیرقابل تحمل نباشد.
 • حیوان باید برای زندگی در آپارتمان آموزش ببیند تا با ایجاد سر و صدا باعث مزاحمت همسایگان نشود.
 • برای دفع ادرار و مدفوع باید به حیوان آموزش داده شود كه در دستشویی یا مكان مناسب دیگری این كار را انجام دهد.
 • سگ‌ها نیاز به گردش دارند تا غریزه تحرك و تفریح خود را ارضاء كنند و در منزل بتوانند آرامش داشته و در جایی كه به آن‌ها اسكان داده‌اید، آرام و قرار بگیرند.
 • برای گربه‌ها، درخت گربه تهیه كنید تا حس بازی و بالارفتن از درخت حیوان ارضاء شود و دائماً روی مبلمان به تحرك، بازی و چنگ‌انداختن مشغول نشود.
استفاده از مبل چرمی، بهترین انتخاب برای حفاظت از مبلمان راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
استفاده از مبل چرمی، بهترین انتخاب برای حفاظت از مبلمان
 • حتماً جای خواب مناسب برای سگ و گربه خود تهیه كنید. و به حیوان آموزش دهید كه در رختخواب خود بخوابد و روی مبل ننشیند. مگر مبل‌هایی كه جای خاصی برای نشستن گربه روی آن‌ها تعبیه شده است. دور نگه‌داشتن حیوان خانگی از مبلمان راه‌كاری مؤثر است.
 • نظافت و بهداشت حیوان را رعایت كنید تا آب دهانش روی مبل نریزد. و اگر بیماری ای دارد كه نیاز به درمان دارد، حتماً او را نزد دامپزشك ببرید.
 • موهای حیوان را كوتاه و مرتب نگه‌دارید تا روی مبلمان نریزد.
 • آموزش‌های مربوط به مكان‌هایی كه حیوان باید در آنجاها بخوابد، غذا بخورد یا بازی كند. را با تشویق و بدون تنبیه بدنی به حیوان بدهید.
 • در مقابل آموزش‌هایی كه به حیوان میدهید، حتماً پس از رعایت نكته‌های آموزش داده‌شده از طرف حیوان به او پاداش بدهید.
 • هرگز غذای حیوان را روی مبل یا مكان‌هایی كه برایش قدغا كرده‌اید، نگذارید.

 

آموزش به حيوان براي خواب و استراحت در رختخواب خودش 1024x619 راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
آموزش به حيوان براي خواب و استراحت در رختخواب خودش

 

نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی

 

حال كه نكات مربوط به آموزش حیوان را بیان كردیم، نوبت به نگه‌داری از مبلمان منزل توسط شخص است. این موارد به شرح زیرند:

 

 • به منظور نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی، از مبلمان چرمی استفاده كنید. زیرا این مبل‌ها در مقابل آلودگیهای مربوط به آب دهان حیوان، ادرار و مدفوع، موهای بدن، کثیفی بدن حیوان و سایر موارد، به راحتی قابل نظافت هستند.
 • اگر میل دارید از مبل‌های پارچه‌ای استفاده كنید. مبلمانی که دارای پارچه نانو، تیره‌رنگ، بدون پرز، ضد لک، با استحکام و ضخیم و بدون بافت باشند. از دوام بیشتری برخوردارند.
 • رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری، شتری یا رنگ زغالی، مناسب‌ترین رنگ‌ها برای پارچه مبل محسوب می‌شوند. که هارمونی زیادی نیز با سایر وسائل منزل دارند.
استفاده از مبلمان مخصوص انسان و حيوانگربه راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
استفاده از مبلمان مخصوص انسان و حيوان(گربه)

 

 • پارچه‌های میکروفایبر برای نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی، مناسب‌ترین گزینه هستند. این پارچه‌ ها در مقابل پنجه‌های حیوان و خراشی که از جای پنجه‌ها ممکن است ایجاد شوند. از استحکام خوبی برخوردارند و در صورت وجود لکه با یک حوله تمیز یا مسواک به راحتی پاک می‌شوند.
 • استفاده از پارچه‌های طرح‌دار به جای پارچه ساده نیز ایده‌ای مناسب و خلاقانه به شمار می‌رود.
 • استفاده از روکش یا کاور مبل نیز راه‌کاری دیگر است. که در صورت کثیفی و آلودگی، به راحتی امکان شستشوی روکش یا کاور مبل وجود دارد.
 • استفاده از پارچه‌های پرزدار و بافت برجسته، به دلیل امکان خراشیدگی توسط پنجه‌های گربه، توصیه نمی‌شود. همچنین استفاده از پارچه‌های مبلی از جنس ابریشم، پشم یا توری مناسب نیست.
 • استفاده از رختخواب مناسب حیوان و آموزش به او که فقط در جای خود بنشیند یا بخوابد. راحت‌ترین راه‌کار نگه‌داری از مبلمان با وجود حیوان خانگی محسوب می‌شود. حیوانی که در جای خود احساس راحتی و آرامش کند، دیگر تمایلی برای نشستن یا خوابیدن روی مبل نشان نمی‌دهد.
رختخواب مخصوص حیوان، روشی مناسب برای تشویق حیوان به نشستن و خوابیدن در جای مخصوص به خود راهكارها و روش‌های نگهداری مبلمان منزل دركنار حیوانات خانگی
رختخواب مخصوص حیوان، روشی مناسب برای تشویق حیوان به نشستن و خوابیدن در جای مخصوص به خود
 • استفاده از قفس و پارک حیوان برای رفتن داخل آن یا بازی در آن، ایده ای خوب است. به شرطی که حیوان را مجبور نکنید تمام روز آنجا بماند. و گاهی به او آزادی بدهید یا او را به گردش ببرید.
 • هرگز غذای حیوان را روی کابینت، مبلمان یا جایی که نمی‌خواهید حیوان آنجا غذا بخورد، قرار ندهید. و او را به رعایت این قانون عادت دهید. جای مخصوصی برای غذای حیوان در نظر بگیرید و هرگز اجازه ندهید در ظرف غذای شما شریک شود.
 • جاهایی را که نمی‌خواهید حیوان روی آن‌ها بنشیند. یا بخوابد، با چسب دو طرفه یا فویل آلومینیومی، ناهموار و ناخوشایند کنید. ولی مراقب باشید به حیوان آسیب نرسد.
 • با گفتن جمله‌های دستوری، خواسته خود را به حیوان بگوئید. و ناراحتی خود را از انجام برخی محدودیت‌ها و زیر پا گذاشتن قانون نشان دهید. ولی حیوان را تنبیه بدنی نکنید. تشویق می‌تواند روشی مؤثر وکارآمد برای آموزش حیوان و رعایت قوانین توسط او باشد.

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *