ابزار آلات نجاری مبلمان

نجاری يكی از مشاغل پركاربرد است كه در زير مجموعه صنايع چوب قرار میگيرد. ابزار نجاری، مهم‌ترين بخش اين حرفه هستند كه بدون آن‌ها، عملاً كار نجاری غير ممكن مي‌باشد. از شغل نجاری می توان برای ساخت مبلمان، كابينت‌های آشپزخانه، كمدهای ديواری و انواع باكس، ميز و صندلی، صنايع دستی، وسايل تزئينی و دكوری، درب و پنجره، كنده‌كاری روی چوب و … استفاده نمود. درودگری نام ديگر نجاری است.

در اين مقاله قصد داريم  ابزار نجاری را كه برای ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گيرند، معرفی كنيم. شغل نجاری از آن دسته حرفه‌ها نيست كه شما به صورت آكادميك و تئوري آن را بياموزيد بلكه لازم است زير نظر يك استادكار مشغول به كار شويد و به صورت تجربي، آموزش‌هاي لازم و تجربه‌هاي مفيد را ياد بگيريد. اگر در زمينه نجاری علاقمند ولي مبتدي هستيد، مطالعه اين مقاله كه شما را با  ابزار آلات  قديمي و مدرن اين حرفه آشنا مي‌كند، به شما پيشنهاد مي‌شود. بنابراين تا پايان اين متن با ما همراه باشيد!

اره برقي، يكي از ابزار مهم در نجاري ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
اره برقي، يكي از ابزار مهم در نجاري

تاريخچه نجاری

    به عنوان تاريخچه اين شغل بايد گفت، از زماني كه بشر نياز به سرپناه را حس كرده‎است تا خود را در مقابل شرايط محيط، حمله حيوانات، گرما و سرما و ساير مسائل، محافظت كند، از شغل نجاری استفاده نموده‌است. در آلمان چاه‌هاي آبي ساخته‌شده از چوب بلوط يافت شده‌اند كه قدمت آن‌ها به 7000 سال پيش باز مي‌گردد. گرچه جديدترين كتاب‌هاي آكادميك در زمينه نجاری به قرن 18 و 19 مربوط مي‌شوند، اما تصاوير باستاني در برخي مناطق مصر حاكي از آن است كه از 2000 سال پيش تاكنون، بشر به ساخت مبلمان مي‌پرداخته‌است. نجاری هنري است كه از مصر به چين، سپس به ايران و يونان و بابل و ساير تمدن‌ها رسيده‌ است. بنابراين نجاری شغلي بسيار مفيد و پركاربرد بوده كه راه درازي را طي كرده و امروزه به عنوان ميراثي گرانبها از اجدادمان، با ما رسيده‌است.

نقاشي‌هاي روي ديوارها حاكي از استفاده از ابزارآلات نجاري براي ساخت سرپناه ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
نقاشي‌های روي ديوارها حاكي از استفاده از ابزارآلات نجاری برای ساخت سرپناه

معرفي ابزار نجاری 

با توجه به اين‌كه شغل نجاری بازار كار خوبي دارد و علي‌رغم پيشرفت تكنولوژي، هرگز از ساخت وسايل چوبي بي‌نياز نبوده‌ايم، آشنايي با ابزارآلات نجاری به عنوان يك بخش مهم يادگيري و انجام اين حرفه، بسيار لازم به نظر مي‌رسد. كاربرد ابزار نجاری براي ساخت و توليد وسايل چوبي به شرح زير است:

ابزارآلات نجاري سنتي ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
ابزارآلات نجاری سنتی

 

در اين قسمت به شرح هر يك از اين وسايل و كاربردشان مي‌پردازيم. اما ذكر يك نكته لازم به نظر مي‌رسد. اكثر ابزار نجاری كه شكل سنتي آن‌ها در گذشته استفاده مي‌شد، با وجود حضور نوع مدرن آن‌ها، هنوز هم كارايي دارد ولي از آنجا كه تكنولوژي در همه زمينه‌هاي زندگي ما حضور پررنگ يافته‌است، استفاده از ابزار نجاری مدرن باعث سهولت كار، صرفه‌جويي در وقت و تميزكاري بيشتر مي‌شود.

 

شرح ابزار ساخت مبلمان

این‌که نجار از کدام‌ یک از ابزار آلات نجاری استفاده کند، کاملاً به وسیله‌ای که قرار است بسازد، مربوط می‌شود. در اين قسمت هر يك از ابزار ساخت مبلمان را با عكس وسايل نجاری به شما معرفي مي‌كنيم. اين ابزار به شرح زيرند:

اره نواری یا اره فلکه یکی از ابزار مدرن برش در نجاری ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
اره نواری یا اره فلکه یکی از ابزار مدرن برش در نجاری
ابزار آلات نجاری مدرن ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
ابزار آلات نجاری مدرن
دستگاه‌های مدرن نجاری 1024x683 ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
دستگاه‌های مدرن نجاری

ايمني در كار

همه مشاغل به نوعی در معرض خطرات بالقوه هستند که از محیط اطراف یا ابزار آلات مربوطه ممکن است متوجه شخص شوند. نجاری نیز از این امر مستثنی نیست و خطرات بالقوه‌ای ممکن است سلامت نجار را تهدید کنند. این خطرات شامل شعله‌ور شدن چسب‌ها و مواد قابل اشتعال، گرد و غبار ناشی از برش چوب و ورود به بینی و ریه نجار، آسیب‌های چشمی، آسیب‌های ناشی از آلودگی صوتی کار با دستگاه‌های پر سر و صدا و آسیب‌های دست در هنگام کار با  ابزارآلات نجاری  مدرن است.

نیاز به دقت بالا در هنگام کار با دستگاه‌های مدرن برش ابزار آلات نجاری مبلمان و كاربرد آن‌ها چيست؟
نیاز به دقت بالا در هنگام کار با دستگاه‌های مدرن برش

بنابراین لازم است نجار به هنگام کار در كارگاه  لباس کار مناسب بپوشد، از عینک نجاری و محافظ گوش استفاده کند، بسيار مراقب دستان خود باشد تا در اثر بی مبالاتی با اره برقی، رنده، فرز و ساير وسايل برش و خطرناك، دچار آسيب نشوند. همچنین به هنگام کار از ماسک استفاده کند تا ذرات ریز ناشی از برش چوب، وارد ریه‌هایش نشوند. مورد مهم دیگر این است که به هنگام کار با ماشین‌آلات پیشرفته نجاری كه نياز به هوشياری كامل و دقت بالا دارند، نجار از مصرف هرگونه داروی خواب‌آور، الكل و مواد اعتيادآور خودداری كند. همچنين لازم است قبل از تعويض تيغه دستگاه‌ها، برق دستگاه را قطع كند و هرگز به هنگام تيغه در حال گردش، آن را لمس نكند. همواره سيم سيار در دسترس داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.