پیشگفتار فنگ‌شویی در فضای دکوراسیون

در فلسفه چين، فنگ‌شويی يكي از 5 هنر حوزه متافيزيك است كه بر هوش، فراست و نبوغ چيني‌ها گواهي مي‌دهد. مطابق اين فلسفه، دکوراسیون و چيدمان منزل بر اساس اصول فنگ‌شويی موجب حركت آزادانه انرژي در خانه و ايجاد بركت و ثروت می شود. اگر معناي فنگ‌شويی را به صورت ترجمه تحت‌اللفظی در نظر بگيريم، فنگ(Feng) به معناي باد و شويی(Shui) به معناي آب است؛ اما در فلسفه تائو در چين باستان، اين لغت به معناي آن است كه دو عنصر باد و آب، مظهر حيات و پديدآورنده طبيعت و ماوراء محسوب مي‌شوند و به رابطه بين انسان و اشياء و ايجاد تعادل بين آن‌ها اشاره دارند.

پس چنانچه قراردادن وسايل منزل بر اساس اصول فنگ‌شويی انجام شود، جريان حياتي به راحتي در منزل حركت مي‌كند و سلامتي و وفور نعمت را به ارمغان مي‌آورد. بنابراين در يك عبارت، فنگ‌شويی تركيبي از هنر و علم است كه نتايج مثبتي بر زندگي، سلامت روح و جسم انسان بر جاي مي‌گذارد.

از اينرو اگر شما از آن دسته افراد هستيد كه به وفور تغيير دكوراسيون در منزل يا محيط كار انجام مي‌دهيد، مطالعه اين مقاله به شما پيشنهاد مي‌شود!

گياه بامبو، سمبل ثروت فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
گياه بامبو، سمبل ثروت

فنگ‌شویی چیست؟

در پاسخ به اين سؤال كه فنگ‌شويی چيست؟ بايد بگوئيم كه قانون فنگ‌شويی مي‌گويد اگر از اين هنر بهره ببريد و از جريان نامرئي عناصر طبيعي درست استفاده كرده و اثاث و لوازم منزل خود را مطابق با قوانين و اصول فنگ‌شويی چيدمان كنيد، به طوري كه انرژي حياتي به راحتي  در منزل و زندگي‌تان جريان داشته باشد، زندگي شما سرشار از آرامش، بركت و فراواني خواهد شد.

در اصول فنگ‌شويی، بعضي گياهان، سنگ‌ها و به طور كلي عناصر موجود در طبيعت نماد و سمبل قدرت، ثروت، سلامتي و ديگر فاكتورها هستند و مهم است كه به لحاظ جهت جغرافيايي هر يك در جاي درست خود قرار بگيرند. اولين قانون فنگ‌شويی، مرتب‌كردن مكان زندگي يا محل كار از آشفتگي‌ها و بي‌نظمي‌ها و همچنين تمام‌كردن كارهاي نيمه‌كاره است. آشفتگی چه در ذهن باشد و چه در وسایل زندگی، موجب تحلیل انرژی و کاهش برکت و فراوانی می‌شود. در ادامه اين اصول و قوانين را بيشتر شرح خواهيم داد.

به کارگیری درست عناصر طبیعی برای بهبود جسم و روح فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
به کارگیری درست عناصر طبیعی برای بهبود جسم و روح

 

اصول فنگ‌شویی چيست؟

شواهد علمی برای بیان قانون فنگ‌شویی و ابزاری برای سنجش این تعاریف در دست نیست و با معیارهای علمی و میزان دقیق نمی توان صحت آن‌ها را ارزیابی نمود و بسیار طبیعی است که چنین باشد؛ زیرا به طورکلی اصول فنگ‌شویی، مربوط به حوزه متافیزیک است نه علوم تجربی. بنابراین افرادی که از این قوانین تبعیت کرده و صحت این اصول را بر احساس خود و میزان رضایتی که از اثرات اجرای قوانین فنگ‌شویی بر سلامتی و وفور نعمت‌های مادی و معنوی زندگی شان بیان داشته‌اند، گواه این مدعا هستند؛ زیرا تنها متافیزیک می‌تواند توجیه‌کننده اثرات عرفانی و معنوی اجرای این قوانین در سلامت و برکت زندگی انسان‌ها باشد. هرچند که چینی‌ها خودشان سخت به اصول فنگ‌شویی متعقدند و آن‌ها را اجرا می‌کنند.

نقشه باگوآ فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
نقشه باگوآ

 

 

بر اساس شکل بالا که در بردارنده چهار جهت اصلی و چهار جهت فرعی است، اصول فنگ‌شویی می‌گوید که مفاهیم و عناصری که در زندگی ما تأثیرگذار هستند باید در این جهات قرار گیرند:

در فلسفه تائو، دو مفهوم عمده جزء اصول فنگ‎شویی هستند. این دو اصل بیان‌کننده دو انرژی حیاتی «یین» و «یانگ» به مفهوم نیروی زنانگی و نیروی مردانگی می‌باشند و در طبیعت، دو سمبل زمین مظهر«یین» و «خورشید» مظهر یانگ هستند.

این مفاهیم همگی به نوعی به وجود تضاد و پاردوکس میان اشیاء، مفاهیم، عناصر، رنگ‌ ها و کل جریان هستی اشاره دارند. به عنوان مثال، خوبی و بدی، سپیدی و سیاهی، سردی و گرمی، شادی و غم، موفقیت و شکست و نظایر آن. در طبیعت نیز ما 5 عنصر چوب، آتش(باد)، خاک(زمین)، فلز و آب داریم که این 5 عنصر در چرخشی منظم، هر یک دیگری را کامل و در عین‌حال خنثی می‌کند.

پیدا کردن نقاط کانونی هر وسیله در منزل به کمک اصول فنگ‌شویی فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
پیدا کردن نقاط کانونی هر وسیله در منزل به کمک اصول فنگ‌شویی
مثال:

به عنوان مثال آتش از چوب به وجود می‌آید و آب آتش را خاموش می‌کند. بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت اصول فنگشویی می‌گوید چگونه از تضاد و هماهنگی عناصر اصلی و رنگ‌ها کمک بگیریم تا با استفاده از آن‌ها هر یک از وسایل خانه را در جای درست قرار دهیم  و نقطه کانونی آن را در خانه پیدا کنیم که طبق اصول فنگ‌شویی، همراستا با طبیعت شویم و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشیم. اگر بخواهیم تعریف واضح‌تری از اصول فنگ‌شویی در رابطه با این 5 عنصر ارائه دهیم باید بگوئیم که هر عنصر دارای ویژگی‌هایی هستند و مفاهیم خاصی را به شرح زیر انتقال می‌دهند:

عنصر چوب

عنصر آتش(باد)

عنصر خاک(زمین)

عنصر فلز

عنصر آب

 

یین و یانگ فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
یین و یانگ

دکوراسیون با قوانین فنگ‌شويی

با توجه به آنچه گفته شد، دکوراسیون با قوانین فنگ‌شويی به شرح زیر قابل اجراست. قبل از بیان قوانین مربوط به دکوراسیون لازم است در مورد دو اصطلاح دیگر اصول فنگ‌شويی توضیح دهیم. این دو اصطلاح عبارتند از:

موقعیت حکمرانی شامل نقطه‌ای از خانه است که در دورترین نقطه از در ورودی قرار دارد. و با آن همراستا نیست، بنابراین با آن زاویه دارد. در اصول فنگ‌شويی گفته می‌شود موقعیت حکمرانی، جایی است که بیشترین وقت خود را به کارهایی از جمله آشپزی، مطالعه و کار یا خواب در آن سپری می کنیم. از اینرو هرگز تختخواب خود را در مقابل در ورودی قرار ندهید.

باگوآ همان نقشه 8 ضلعی شامل جهات اصلی و فرعی است. که عناصر گفته‌شده را با مفاهیم خاص، در دل خود جای داده‌است. بنابراین طبق فنگ‌شويی خانه، به طور مثال: اگر شما از گندم به عنوان نماد ثروت و برکت در خانه استفاده می‌کنید، باید آن را در جهت جنوب‌شرقی خانه‌تان قرار دهید.

چیدمان منزل با قانون فنگ‌شویی فنگ‌شویی چیست و کاربرد آن در فضای دکوراسیون چیست؟
چیدمان منزل با قانون فنگ‌شویی

اکنون برای داشتن خانه‌ای که مطابق اصول فنگ‌شويی چیدمان شده‌است، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد. با مبل ویستا در شبکه های اجتماعی ( اینستاگرام، تلگرام، آپارات، فیسبوک، پینترست) همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.