معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی در مطالب مبل ویستا

بررسی تاریخچه و معرفی سبک اسکاندیناوی:

در این مقاله به معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی می پردازیم. این سبک از دکوراسیون ها امروزه به یکی از کاربردی ترین و پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون منزل تبدیل شده است. به طوری که در سال های اخیر میزان استفاده و استقبال از دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی رشد بی نظیری داشته و نمایشگاه های بزرگی نیز برای معرفی این سبک از دکوراسیون به مردم نقاط مختلف دنیا برگزار شده است.

تاریخچه به وجود آمدن دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی به اوایل قرن بیستم میلادی و به کشور های ایرلند، سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند بر میگردد. سادگی و کاربردی بودن این سبک از دکوراسیون های منازل در کنار زیبایی بی نظیر ان ها سبب شده است که امروزه از دکوراسیون اسکاندیناوی به عنوان یکی از محبوب ترین دکوراسیون ها موجود در سراسر جهان یاد شود.

در سال های ابتدایی پس از جنگ جهانی دوم بسیاری از مردمان ساکن در کشور های درگیر جنگ و حتی دیگر کشور های حاشیه آن ها به استفاده از دکوراسیون اسکاندیناوی روی آوردن و آن دوران را می توان نقطه ی اوج و شکوفایی این سبک فوق العاده در نظر گرفت. به طوری که در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ تقریبا تمام جایزه های مربوط به طراحی دکوراسیون و … به طراحان سبک اسکاندیناوی تعلق گرفت.

در این سال ها اکثر تولیدکنندگان لوازم خانگی به سمت تولید وسایل مرتبط و قابل استفاده در سبک دکور اسکاندیناویایی روی آوردن و میزان فروش لوازم مربوط به این دکوراسیون ها بسیار افزایش یافت. لازم به ذکر است که به دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی اثر تقلید نیز گفته می شود. زیرا این سبک با بهره گیری از سبک مینیمالیست و برخی دیگر از سبک های دکوراسیون شکل گرفته است.

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی 1 معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی

تفاوت و شباهت بین سبک های مینیمالیست و اسکاندیناوی:

یکی از مهم ترین تفاوت های موجود بین این دو سبک از دکوراسیون های منازل، تفاوت در بکارگیری رنگ ها است. طراحان سبک مینیمال به اصول و قواعد موجود در این سبک بسیار پایبند هستند و به همین دلیل صمیمیت و گرمای محیط برای آنها اهمیت چندانی ندارد ولی این موضوع در  دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی مشاهده نمی شود و تمرکز اصلی طراحان این سبک بر روی راحتی افراد ساکن در خانه است.

همچنین رنگ های به کار گرفته شده در سبک اسکاندیناوی میل بیشتری به سمت رنگ های گرم دارند زیرا مبدا این سبک از طراحی به کشور های سردسیر نظیر ایسلند و … برمی گردد و مردم این منطقه ترجیح میدهند از رنگ های گرم در دکوراسیون منازل خود استفاده کنند.

ولی در سبک مینیمال اکثرا از رنگ های سرد و بی روح استفاده میشود و طراحان این سبک از هر رنگی برای دیزاین خانه استفاده نمی کنند. در دیگر موارد هم دست طراحان سبک اسکاندیناوی بازتر بوده و با آزادی بیشتری اقدام به طراحی دکوراسیون منازل میکنند به همین دلیل در انتهای پروژه نیز شما احساس راحتی بیشتر در خانه هایی با دکوراسیون اسکاندیناوی میکنید. اما شباهت بسیار خوبی که در بین این دو سبک دکوراسیون وجود دارد. حضور ثابت و دائمی گیاهان در فضای خانه است. حضور گیاهان در هر دو سبک کمک بسیار زیادی به افزایش زیبایی فضای خانه میکند.

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی 2 معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی

اتاق نشیمن در دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی:

دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی به علت نداشتن قوانین سختگیرانه در زمینه طراحی، رنگ و… به راحتی با هر سلیقه ای جور در می آید و اکثر خانواده ها از این سبک دکوراسیون استقبال میکنند. اتاق نشیمن طراحی شده توسط طراحان این سبک یک فضای گرم، ساده، راحت و آرام را برای شما به ارمغان میاورد.

در اتاق نشیمن این سبک دکوراسیون خبری از اصول سخت برای ست کردن وسایل خانه و رنگ های به کار رفته در آنها وجود ندارد. همانطور که گفته شد همواره در اتاق  نشیمن دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی گل و گیاه حضور دارد. و روح تازه ای به دکوراسیون منزل می بخشد.

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی 3 معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی

اصول و قواعد کاربردی در سبک اسکاندیناوی:

  • استفاده از خطوط صاف و مستقیم:

طراحان دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی تلاش میکنند که خطوط صاف و مستقیم در اکثر وسایل و عناصر به کار رفته در محیط خانه مانند مبلمان، پرده، تابلو ها و… وجود داشته باشد. این خطوط صاف سبب میشود که یکپارچگی فوق العاده ای در فضای خانه به وجود بیاید. و هماهنگی بی نظیری بین آنها شکل بگیرد. یکی از نقاط قوت دکوراسیون به این سبک همین یکپارچگی در طراحی است. که نظر هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند.

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی 4 معرفی دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی

  • جایگاه نور طبیعی در دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی:

یکی از اصول مهم موجود در این سبک دکوراسیون استفاده از نور طبیعی است. طراحان این سبک با استفاده از پنجره های بزرگ تلاش می کنند. که تمام قسمت های خانه به وسیله نور خورشید در بر گرفته شود. این ترفند سبب میشود تا رنگ های به کار گرفته شده در فضای خانه جلوه بیشتری داشت باشند. و نظر هر بیننده ای به آن ها جلب شود. به همین علت است که در اکثر خانه هایی که با این سبک  دیزاین شده اند. پنجره های بزرگ و به سمت نور مشاهده می شود.

 

  • دکوریجات مدرن همراه با سادگی:

در دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی از دکوریجات مدرن و ساده به صورت پراکنده استفاده میشود. ولی در عین حال در این پراکندگی نظم خاصی نیز وجود دارد. برای مثال استفاده از قاب عکس های ساده با نقاشی های مدرن در این سبک از دکوراسیون بسیار رایج است. و این تابلو ها جای خود را به تابلو های نقاشی و تابلو فرش های بزرگ و رنگارنگ داده اند.

همچنین استفاده از لوستر های بزرگ و چند شاخه در دکوراسیون منزل به این سبک اصلا مشاهده نمی شود. و به جای ان ها از لوستر های ساده یا لامپ هایی با حباب های خاص استفاده میشود. در کنار موارد فوق مبلمان استفاده شده در سبک اسکاندیناوی نیز بسیار خاص و هیجان انگیز است. مبلمان استفاده شده در این نوع دکوراسیون ها بسیر ساده و راحت هستند. و در آن ها از پایه های چوبی طرح دار و پر زرق و برق خبری نیست.

در انتها امیدواریم که مقاله فوق به شما در شناخت دکوراسیون منزل به سبک اسکاندیناوی کمک کرده باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. اینستاگرام، تلگرام، پینترست، آپارات

مطالب بیشتر

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *