مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

مبلمان و موضوعات پیرامون آن در تاریخچه مبلمان نئوکلاسیک

مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

منزل خود را به قصری با شکوه تبدیل کنید!

دیگر کمتر می­ توان فضای یک خانه را بدون مبل تصور کرد. امروزه مبل ها فراتر از وسیله­ ای برای پر کردن فضای خانه هستند و بار اصلی شخصیت و آرامش یک خانه بر دوش آنها است.

در این مقاله قصد داریم در مورد مبلمان و موضوعات پیرامون آن ، اهمیت حضور آن در خانه ­ها، دسته ­بندی و ویژگی مبل های سنتی و مبلمان نئوکلاسیک  و تاریخچه مبلمان نئوکلاسیک و دکوراسیون نئوکلاسیک صحبت کنیم. در نهایت نیز در مورد یکی از محبوب ترین انواع مبل کلاسیک یا سنتی، یعنی نئوکلاسیک ، پیشینه تاریخی و مؤلفه ­های آن صحبت خواهیم کرد.

سبک معماری روکوکو مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

اهمیت مبلمان در خانه های امروزی

بدیهی است که یکی از مهمترین وسایل دکوراسیون و تزئین خانه مبل ها هستند که بیشترین حجم منزل را به خود اختصاص می‌دهند. شما باید بقیه اثاث منزل خود را مطابق با آنها انتخاب کنید.

اگرچه راحتی و کیفیت مبل به شدت مورد اهمیت است، اما نمی ­توان از زیبایی و طراحی آن گذشت. مسلماً طراحی و موقعیت صحیح قرار گرفتن آنها، برای زیبا جلوه دادن خانه از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع مبل و دسته بندی های مختلف

اهمیت چشمگیر دکوراسیون داخلی خانه ­ها در دهه ­های اخیر

تولیدکنندگان را بر آن داشته است که انواع مبل را بر اساس معیارهای گوناگون تولید و عرضه کنند.

یکی از مواردی که منجر به تولید و دسته ­بندی انواع مبل می­ شود، وقایع و رویدادهای تاریخی یا دوران خاصی در طول تاریخ است. بر این اساس دسته ­ای از مبل ها با نام سنتی یا کلاسیک وجود دارند که در مقابل مبل های مدرن قرار می­گیرند. در این نوع مبل ها، طراحی و مواد مصرفی به طور کامل تحت تاثیر طراحی بناهای هر عصر و دوران می ­باشد.

مبلمان سنتی اروپای غربی

طراحی این نوع مبل ها از سبک های انگلیسی و فرانسوی قرن 18 و 19 مانند باروک، روکوکو، رمانتیک و نئو کلاسیک الهام گرفته شده است که سرشار از جزئیات غنی و طراحی ­های بی ­انتها می ­باشند.

مبلمان سنتی اروپای غربی مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

مؤلفه های مبلمان سنتی اروپای غربی

هر مبل در هر دسته ­بندی، مؤلفه و ویژگی­ هایی دارد که آن را از سایرین متمایز می­ کند. در مبل های سنتی مهمترین ویژگی آراستگی همه جزئیات است. از پارچه­ های نرم گرفته تا حتی دکمه­ ها، همه چیز در بالاترین سطح زیبایی شناسی بکار گرفته شده است. در کنار این ها تعادل در بکارگیری رنگ ها را قرار دهید تا بدانید در مورد چه شاهکاری صحبت می­ کنیم.

سبک سنتی با استفاده از جزئیات تزئین­ شده، رنگهای چوبی غنی ­، پارچه های لوکس و چرم های فوق ­العاده، فضایی گرم و جذاب را ایجاد می­ کند.

سبک معماری باروک مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

مبلمان نئوکلاسیک

دکوراسیون­ های سنتی اروپای غربی خود شامل زیر دسته ­های مختلفی می­ شود. که از مهمترین آنها می­ توان به باروک و روکوکو اشاره کرد. اما یکی از جذابترین المان های تزئین خانه، دکوراسیون هایی با طرح های منحصر به فرد به نام نئوکلاسیک هستند.

اگر چه سبک نئوکلاسیک در دسته سبک های سنتی شناخته می‌شود اما در واقع رویکردی مدرن از سبک کلاسیک است. در این سبک شاهد حفظ اصالت طرح های کلاسیک در کنار نوآوری هستیم. در ادامه تاریخچه کوتاهی از مبلمان نئوکلاسیک ودکوراسیون نئوکلاسیک ارائه خواهیم داد و ویژگی های آن را مرور خواهیم کرد.

تاریخچه مبلمان نئوکلاسیک

روند طراحی، اغلب به سرعت تغییر می­ کند. این اتفاقی بود که برای طراحی مبل در قرن 18 هم افتاد. در این قرن طی چند دهه، طرح های سبک باروک که مؤلفه ثابت دکوراسیون­ های آغاز این قرن بود. با طرح های دوره روکوکو و خطوط منحنی پیچیده و تزئینات بی­شمار آن جایگزین شد. طرح های روکوکو نیز خیلی زودتر از حد تصور جای خود را به خطوط مستقیم و هندسه­ های سفت و سخت طرح های نئوکلاسیک داد.

طراحی دکوراسیون­ نئوکلاسیک ، از عناصر اصیل و کلاسیک معماری­ های دو تمدن بزرگ اروپایی، یعنی یونان و روم الهام گرفته شده است.

مبلمان و موضوعات پیرامون آن در سبک روکوکو مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک
مبلمان و موضوعات پیرامون آن 2 مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

مشخصه های مبلمان نئوکلاسیک

این مبلمان باشکوه، انعکاس ­دهنده فضل و قدرت است. طرح هایی که در آن از برگهای طلا و نقره به همراه نقشهای تزئینی منبت ‌کاری شده، بر اساس مجسمه ­های یونانی و رومی استفاده می­شود. برگهای آکانتوس، گلدسته، تاج های گل، شاخه­ های پیکان و مدالیون ها، همگی از عناصر جدا  نشدنی این سبک می­ باشند. و در دیزاین و دکوراسیون نئوکلاسیک نقش مهمی دارد .

در اینجا برخی از مشخصات سبک نئوکلاسیک آورده شده است.

خطوط مستقیم

با دور شدن از کنده­ کاریهای تزئین­ شده دوره­ های باروک و روکوکو ، مبلمان نئوکلاسیک سبک ساده­ تری ارائه می­دهد. مبلمان طراحی­ شده به سبک نئوکلاسیک، از خطوط مستقیم (خطی) استقبال می­کند. در این سبک شکل و فرم هندسی خالص، جایگزین منحنی های حلزونی (مارپیچ) دوره روکوکو می­شود.

پارچه های ظریف با رنگهای خاص

پارچه و روکش های به کار رفته در این سبک بی­ نظیر، غنی و در عین حال ظریف هستند. و در آنها از رنگ هایی مانند سبز خزه­ ای، آبی، صورتی، بژ و سفید استفاده می­شود.

موتیفهای یونانی

موتیفها در دوران باستان برای تزئین معابد و ظروف سفالی استفاده می­شد. به نظر می­رسد تناقض این طرح که الگوی هندسی­ ای ساده همراه با پیچ و خم دارد، به خوبی بر روی مبل های شاهانه نئوکلاسیک نقش بسته­ اند.

ستونها

ستون های داخل طراحی های نئوکلاسیک، از معماری یونان و روم الهام گرفته شده است. ستون های تزئین شده از اصلی‌ترین عناصر و ویژگی های دکوراسیون نئوکلاسیک است.

چوب ماهون یا چوب گردو

چوب ماهون در مطلب مبلمان و موضوعات پیرامون آن مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

در طراحی مبل های سبک نئوکلاسیک، ترجیح به چوب ماهون است. اما چوب گردو نیز می­تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

زیبایی پایدار و محصور کننده مبلمان نئوکلاسیک چشم عاشقان طرحهای کلاسیک را به خود خیره می­کند. شما می­توانید با مزین کردن منزل خود به این طرحهای شگفت­ انگیز، قصری با شکوه برای خود بسازید.


instagram vista مبلمان و موضوعات پیرامون آن و دکوراسیون نئوکلاسیک

مطالب بیشتر

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *